Повече пешеходни зони, приоритет на зелените площи и ясни правила за строителството на нови сгради, особено в централната част - това са част от насоките, които дадоха водещи френски екперти в строителството и градоусустройството на Обществения форум за Зелена столица във Френския културен институт. Те обмениха опит с българските си колеги и дадоха идеи как София да се развива като модерен и елитен град.
This is a modal window.
София има предимствата на очарователен град и те трябва да бъдат подчертани, заяви пред медиите Ерик Жан-Баптист, който предствител на френската общинска дирекция по градско планиране в Париж. Всеки квадратен метър на Париж е обект на много взискателни изисквания, разказа още френският урбанист.
Ерик Жан-Баптист, урбанист, зам.-директор на общинската дирекция по градско планиране на Париж
"В момента особено внимание получава качеството на сградите от 60 години, прилагаме правилата за сгради - паметници на културата и към едни по-нови сгради, към които не проявявахме интерес по-рано."
Оказва се, че в Париж има и много сериозен регламент, който регулира дори и зелените пространства. Правилата към инвеститорите са много стриктни и всички проекти се гледат под лупа.
Борина Андию, архитект и директор на Willmote & партньори, Франция
"Освен така наречения регламент на Париж, имат и изискванията на архитектите на сградите на Франция, които също дават своето мнение за исторически паметници или дори за други сгради в съхраняемия периметър."
Френските експерти препоръчаха София да работи и за по-добър велотранспорт, но и в същото време да се развиват и пешеходните зони. Що се отнася до високите сгради, стана ясно, че в Париж не ги одобряват, особено в централните части. Затова за тази година има предвидени само три строежа на такива, но в периферията на града.