28-годишен мъж от Плевен стана донор на четирима души. Сърцето, черният дроб и бъбреците му бяха успешно трансплантирани в болница "Света Екатерина", Военномедицинска академия и болница "Лозенец". За пръв път при трансплантация на черен дроб реципиентът и донорът са с различна кръвна група.
Втора донорска ситуация за 2019 г. Твърде малко, според специалистите. За четиримата трансплантирани обаче това е всичко, защото са били на ръба на живота. Черният дроб е присаден на 40-годишен мъж във Военномедицинска академия.
Д-р Никола Владов - ръководител на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология: Някъде около три часа направихме трансплантацията, но целият този процес продължи някъде около 7-8 часа.
Специфичното в тази операция, преминала без кръвозагуба е, че донорът и получаващият органа са със съвместими, но не идентични кръвни групи.
Д-р Никола Владов - ръководител на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология: Както и при кръвопреливането в спешни ситуации може да се налее кръвна група нула, така и ние сложихме на реципиента дроб от донор с кръвна група нула.
Според лекарите има всички шансове трансплантираният пациент да се оправи напълно.
Д-р Никола Владов - ръководител на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология: Дори обмисляме да го преместим до седмица от реанимацията в клиниката.
Без донор няма трансплантация. Без лекарските екипи също.
Д-р Никола Владов - ръководител на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология: Няма значение по кое време на денонощието се случва това нещо, сутринта всички са на работа, това е част от играта.
Игра, в която ни се иска животът винаги да побеждава. Макар да не става така.