В Калофер започна тържественото честване на 170 години от рождението на Христо Ботев. Няма българин, който да не знае неговия стих "Тоз който падне в бой за свобода, той не умира". В Калофер е Иво Никодимов, който ни разказва как България отдава почит на великия поет и революционер.
Настане вечер - месец изгрее,
звезди обсипят свода небесен;
гора зашуми, вятър повее -
Балканът пее хайдушка песен!
;Поетът-революционер ни завеща невероятно творчество, което звучи все така актуално, припомни ни пратеникът на БНТ в Калофер Иво Никодимов. Великият българин е роден на утрешния ден в Калофер - в една стая в Калоферското училище преди 170 години.
За събитието пристигна председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, която беше посрещната от почетен караул на 61-а Стрямска механизирана бригада. По.късно в музея на Ботев тя обяви, че ще се учреди инициативен комитет, тъй като честванията от рожденията на революционера ще се честват цяла година - от Калофер до Враца, където Ботев губи живота си, до брега на Козлодуй, където той и четата му слизат от австрийския кораб „Радецки“.
На борда на този речен кораб той пише писмото до любимата си, за което ни припомня Йордан Димитров: