В Пловдив продължава разчистването на падналите дървета след последните дъждове и бури. Повече от 30 сигнала бяха получени в края на миналата седмица, като най-много са инцидентите в районите „Централен“ и „Тракия“. Работници от общинското предприятие „Паркове и градини“ извършват и санитарна сеч на дърветата в града.
This is a modal window.
Осем екипа от „Паркове и градини“ вече няколко дни отстраняват падналите дървета, като същевременно подрязват короните на част от здравите. Голяма част от растителните видове, които не са издържали на дъжда и вятъра, са били видимо здрави, но при повечето от тях е имало вътрешно загниване, което няма как да се установи. Друг проблем според директора на общинското предприятие е, че в последните години масово се нарушава кореновата система на дърветата.
Стоян Алексиев - директор на ОП „Паркове и градини“ - Пловдив: Фирмите, когато прокопават за комуникациите, те отрязват доста корена на дървото и ги заравят и ние няма как да видим дали дървото е било с корени или без корени, а когато един корен се отреже и после оттам вече нахлуват гъбични заболявания, загниване и в един момент се случва някакъв неприятен инцидент.
За да се отстрани дърво, сигнал се подава да районното кметство, след което комисия решава дали то е опасно. За да бъде премахнато обаче е нужно поне 50% от жителите в района да са съгласни.
Стоян Алексиев - директор на ОП „Паркове и градини“ - Пловдив: Някои ни обвиняват, че много режем, други казват, че не режем, фактът, че последните няколко години имаше доста екстремни бури с ураганни ветрове, няма толкова много щети, причинени от паднали дървета.
В Пловдив в момента се засаждат основно чинари, ясен и явор. Заради полените, които причиняват алергии, през последните години се избягва засаждането на липи и тополи.