Още преди края на годината страната ни може да влезе в чакалнята на Еврозонатата - надежда за това изрази финансовият министър Владислав Горанов на икономически форум в Пловдив. Двудневната среща, на която присъстват посланици, икономисти и банкери е с фокус върху Западните Балкани. Премиерът Бойко Борисов подчерта, че тази тема е повдигната още по време на българското председателство. А всички различия в региона, включително и на тема история, могат да бъдат решени, тъй като на Балканите в момента има политици с разум и опит.
Пристанища, магистрали, жп линии и газопроводи - върху тези важни за региона съвместни проекти премиерът Борисов фокусира вниманието на участниците в Пловдивския икономически форум.
Бойко Борисов: Новите инвеститори гледат за колко време тировете прекосяват, преминават и стигат до границата. 57 000 автомобила минават на денонощие по Тракия вече. Тамън е построихме и тя отесня. Само на КПП-то на Щатите с Мексико има по-голям трафик от нашето с Турция. Това са реалностите. За първи път в историята ни изнасяме повече за Германия, отколкото внасяме през последните години.
Борисов подчерта, че очаква България и Северна Македония да запазят добрите си съседски взаимоотношения, което ще създаде и добър бизнес климат. И в този смисъл, споровете около Гоце Делчев са излишни.
Бойко Борисов: Tова е един български герой, който е желал, който се е жертвал, който е заложил всичко за свободата на Македония. По същия начин един Че Гевара, който е аржентинец, е отишъл да се бие за свободата на Куба, а след това е загинал в трета страна. И вместо тези герои със своята саможертва да ни правят горди всички, да ни обединяват и да ни правят по - силни, стават ябълка на раздора, не мога да ги разбера.
На Балканите в момента има политици с разум и опит и ще преодолеем тези трудности, каза още Борисов. А външният ни министър Екатерина Захариева призова за промяна в учебниците по история в Северна Македония.
Екатерина Захариева: Докато продължават в техните учебници и учебни материали да има изкривяване на истината за общата ни история, за съжаление от време на време ще възникват такива напрежения и начина да се реши това напрежение е да кажем истината.
Бойко Борисов призова Турция и Гърция да намерят разумно решение за находищата на газ в Кипър, защото не е добре да се стигне до санкции за Турция.
Бойко Борисов: А и да се дрънчат оръжие в непосредствена близост до нас също не е добре. Надявам се, да го решат по дипломатически канал този проблем, защото той става все по-сериозен и накрая може да стане проблем за региона. Има възможност огромни количества газ да се прекарват и през България, и през Турция, и през Гърция, така че всички да печелят.
От своя страна финансовият министър Владислав Горанов заяви, че данъците в страната ни няма да се променят, борбата със сивия сектор остава основен приоритет, а според предварителни данни за първото тримесечие, икономиката ни бележи ръст от 4.8 процента.
Владислав Горанов: Имаме основанието да смятаме, че първоначалните ни очаквания за тази година ще бъдат леко надминати. Имаме ръст от 3 процента в индустрията, 3,6 процента в услугите; имаме ръст на потреблението, макар че от него очакваме повече.
Горанов подчерта, че не вижда пречки България да влезе в механизма ЕРМ2 още преди края на годината. И призова периодът с ниски лихви в Европа да бъде използван максимално ефективно