НОВИНИ

В Североизточна България от години има зелени стени, които пазят нивите от снега

Продължаваме темата в "По света и у нас" за това какви мерки се взимат в България, за да се спират снегонавяванията по пътищата. Както ви показахме в неделната обедна емисия новини, решението срещу снегонавяванията са пластмасови огради, които Агенция "Пътна инфраструктура" изгражда край големите магистрали и пътища в България. Другото възможно решение на проблема са зелени пояси от дървета и храсти. Провокирани от темата, от Министерството на земеделието и храните заявиха, че държавните горски стопанства могат да засадят зелени защитни стени край главните пътища, но само ако се намери финансиране. В Североизточна България от години има 5000 км. зелени стени, които пазят нивите и пътищата.

Александър Марков
от Александър Марков Петя Николаева
19:21, 17.01.2017
Чете се за: 01:07 мин.
У нас

В Североизточна България преди десетилетия са засадени хиляди километри полезащитни пояси - от дървета и храсти, разказва лесовъдът Йордан Петров. Поясите спират вятъра, снегът остава в полето, вместо да затрупва пътя.

Йордан Петров, лесовъд в Държавно горско стопанство - Добрич: Тая система тук е много благоприятна за тоя път. Ако вие по пътя, по който дойдохме, видяхте какво навяване и какви големи снежни преспи има, ето вижте тука тия снежни преспи ги няма. И отляво, и отдясно системите просто са предпазили този път от навяването, от ветровете.

От зелените прегради има и още един ефект - увеличава се добива на реколта, тъй като под снежната покривка посевите имат постоянна температура от -4 градуса, а не -10. В Силистра, Добрич, Шумен, Търговище и Варна има засадени 5000 км. зелени стени.

Георги Костов, заместник-министър на земеделието и храните: Те са много ефективни и това предизвиква до голяма степен завистта на наши колеги и земеделски стопани в Румъния, която е съвсем наблизо. Там няма такива полезащитни пояси.

Засаждат се 200-годишни дъбове, високи дървета по 14-18 метра, вечнозелени храсти. Около новите автомагистрали като Тракия, обаче, такива няма. Горските стопанства в България могат в рамките на 3 години да ги засядат, но ако се намери финансиране.

Георги Костов, заместник-министър на земеделието и храните: Държавните горски предприятия при възлагане на подобна задача в дългосрочен план имат възможност постепенно да инвестират и да изграждат, но наведнъж е непосилна задача.

Проблем пред засаждането на нови зелени защитни пояси е и отчуждаването на частни земеделски земи.

Георги Костов, заместник-министър на земеделието и храните: Цената на земеделската земя, през които минават магистралните съоръжения, е доста висока, а и инвестицията, която трябва да бъде направена, е дългосрочна.

1200 лева на декар струва засаждането на зелени пояси. Самото засаждане отнема между 3 и 5 години. 25-30 години са необходими, за да пораснат дърветата и да спират вятъра и снега по пътищата 100%.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Руши се паметникът на Христо Ботев във Враца
Руши се паметникът на Христо Ботев във Враца
BULGARIAN PROSECUTOR’S OFFICE PRESSED CHARGES AGAINST THE MAYOR OF CHELOPECH FOR MALFEASANCE IN OFFICE
BULGARIAN PROSECUTOR’S OFFICE PRESSED CHARGES AGAINST THE MAYOR OF CHELOPECH FOR MALFEASANCE IN OFFICE