Повече инвестиции за развитието на технологиите за по-модерна градска среда, за това настояха студенти от Стопанския факултет на Софийския университет по време на дискусията на тема "Бюджет 2017" на Столичната община със заместник-кмета по финанси Дончо Барбалов. Обсъждането се провежда за втора поредна година и има за цел да даде практически познания за разпределянето на средства на бъдещите икономисти.
Едно от най-обсъжданите решения на Общината през изминалата година - увеличението на цената на билета за градски транспорт, очаквано даде старт на дискусията. Доц. Банчо Банов от Стопанския факултет реши да направи подарък на заместник-кмета по финанси Дончо Барбалов, като му даде билет за градския транспорт от Варна, чиято цена е един лев.
Доц. д-р Банчо Банов - преподавател в Стопанския факултет
"Градският транспорт в София е много скъп и откакто се вдигна билетчето, се върнаха задръстванията, а те от своя страна върнаха замърсяването на въздуха в София. Исках да му подаря един билет от голям град, който така е успял да си оптимизира разходите, че да намали цената на билетчето на един лев."
Сред интересните теми, които те повдигнаха, бяха трябва ли да има платена зона за паркиране в центъра на града и необходими ли са повече средства за сигурност. Христо Христов, който учи магистратура в Стопанския факултет предложи на заместник-кмета на града да се известира в развиването на технологиите в градска среда.
Христо Христов
"Главната идея е оптимизирането на вече готова инфраструктура, например, в градския транспорт. Ако знаем колко точно пътници има днес, ще знаем колко точно автобуси да пуснем днес."
Освен за оптимизиране на градския транспорт, идеята на Христо е и чрез мобилния си телефон всеки софиянец да пуска сигнали за дупки или нарушения, които да бъдат събрани в платформа и всеки да има достъп до нея."
Христо Христов
"Давайки данни от телефона си, Общината ще може по-бързо да реагира и да запълни дупката."
Според декана на Стопанския факулет доц. Теодор Седларски, подобни събития дават практически познания на студентите, освен това идеите, които те днес дават, в даден могат да се превърнат в част от ежедневието ни.