Учени тръгват на експедиция в опит да разгадаят тайната на риба от епохата на динозаврите. За латимерията дълго време се смяташе, че е изчезнала преди 70 милиона години. Хипотезите на учените бяха опровергани миналия век, след като южноафирански рибар улови риба от този вид. Ненадейното откритие на рибата й донесе прякора "живия фосил".
Един от малкото запазени екземпляри на латимерия се съхранява в Природонаучния музей в Лондон.
Джеймс Брайрлей - морски биолог: Латимерия е от рода на риба, която според нас учените, е предшественик на всички животни на Земята. Латимериите са живели в продължение на 350 милиона години и през това време не са се видоизменили много.
Учените може и да не знаят много за тази риба, но рибарите от южноафриканските острови пазят много тайни. Наричат я "динозавърската". Но тя не влиза в менюто им.
Оливер Кримен - старши рибен куратор в Природонаучния музей в Лондон: Рибата живее в каменисти подземни пещери, които са на голяма дълбочина. Тя обаче, въобще не е вкусна. Предизвиква стомашно раздразнение. Заради трудния й улов и неприятния й вкус, местните рибари я връщат във водата.
За да могат учените да разберат повече за мистериозната латимерия, този месец започва научна експедиция в района Сейшелските острови, която ще продължи 7 седмици.