Проектът на д-р Кейти Ниакан за генетично модифицирани бебета беше одобрен от Британското управление по ембриология и изкуствено оплождане.
Първите 7 дни от живота на ембриона са ключови за изследване на развитието му, смята д-р Кейти Ниакан от лондонския институт Франсис Крик. Още преди да бъде одобрен проекта й, пред британски медии тя обясни:
Д-р Кейти Ниакан: Много е важно да се проучи точно това у човека, защото наскоро показахме, че има много гени, които се проявяват по уникален начин само в човешкия ембрион. В този малък отрязък от развитието преди имплантацията, те не присъстват в други ситуации. Например - няма ги при мишките или клетъчните линии.
Проектът на д-р Кейти Ниакан беше одобрен от Британското управление по ембриология и изкуствено оплождане.
При изричното уточнение, че проучването ще започне едва след съгласието на Комитета по изследователска етика. Експериментите ще се осъществяват само с ембриони, дарени специално за целта, от пациенти, които се подлагат на ин витро оплождане. Модифицираните ембриони в рамките на изследването, няма да се използват в ин витро опити.
Проф. Робин Ловъл-Бадж Институт Франсис Крик: За първи път проект като този получава одобрението на национален регулатор. Това е много важно за проучването на биологическите характеристики ранните човешки ембриони. Освен това е много възможно да допринесе за развитието на по-добро ин витро оплождане и за избягване на спонтанния аборт.
От пресцентъра на института "Франсис Крик" заявиха, че от момента на публикуването на новината, д-р Ниакан е получила стотици обаждания и писма от цял свят, на които обаче до края на седмицата не е в състояние да отговори.
Наши експерти се обединиха около идеята, че науката не може да бъде спряна, но трябва да има регулатор, за да се отстранят всякакви опасности.
Стоян Ставру, юрист: Основна задача е да се разбере какви опасности има и как да бъдат спрени. Не можем да спрем тази наука, ако не е във Великобритания, ще стане в САЩ, или Китай. Важното е да определим границите.
Проф д-р Атанас Щерев, акушер гинеколог: Не можем да спрем развитието на науката, трябва да наднационална регулация, защото ако се промени човешкия геном, ще даде отражение на целия свят.