Законопроектът за личната помощ влезе за обществено обсъждане в Народното събрание. Дискусията се проведе броени дни след като депутати от БСП и Воля внесоха в парламента законопроекта, изготвен от омбудсмана Мая Манолова и протестиращите майки на деца с увреждания. Преди дискусията се проведе протест, организиран от национално-представителните организации на хора с увреждания, които НЕ подкрепят предложението на обществения защитник.
Според протестиращите законопроектът за личната помощ не защитава интересите на всички хора с увреждания.
Величка: Както децата са болни и не ги уважаваме, така и другите са болни. На всички да има по равно.
Асен Алтънов, председател на РСО София, Съюз на слепите в България: Общият закон да се приеме, който е за хората с увреждания. Няма да правите на части, съсипвате.
Мая Манолова, национален омбудсман: Закона дава възможност на абсолютно всички хора с увреждания, при това независимо дали имат документ от ТЕЛК или не, да кандидатстват за лична помощ.
Манолова ще се срещне с протестиращите утре, за да им разясни законопроекта. На общественото обсъждане в социалната комисия, предложението на обществения защитник беше критикувано от повечето участници.
Адриана Стоименова, зам.-председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания: Законопроектът има един кардинален проблем и той е в определянето на правоимащите лица.
Няма ясни критерии, кой може да ползва услугата, а във финалния вариант на закона внесен в парламента отпада ограничението за максимален брой часове на месец, в които хората с увреждания могат да ползват асистент. Така не може да се изчисли и колко пари ще са необходими за осигуряване на услугата.
Минчо Коралски, председател на АХУ: Просто ми е трудно да си представя как ще оценим цялата останала политика, която очевидно не се свежда само до една услуга.;
Мая Стоицова, майка от палатковия лагер в София: Ние не сме за да разделяме, не сме за да роптаем, противопоставяме се и какво ли още не. Ние искаме това, което са поискали хората долу, само че не след 3 години.
Бисер Петков, министър на труда и социалната политика: Личната помощ е скъпа и струва много. Аз съм съгласен да направим първата стъпка с този законопроект, но ще има ли възможност обществото, защото това са пари на цялото общество да направи и друга стъпка, която другите които няма да бъдат обхванати от този законопроект очакват.
Дали ще има отделен закон за личната помощ ще решават депутатите.