Днес приключват засилените проверки за алкохол и наркотици на "Пътна полиция". Акцията е по линия на TISPOL и се провежда на територията на цялата страна. Данните показват, че именно употребата на алкохол е една от водещите причини за тежките инциденти на пътя не само у нас, но и в Европа.
При поредната нощна акция на пътя в близост до Студентски град в София, полицаите отнемат три шофьорски книжки заради натрупани неплатени глоби. Един от автомобилите пък е спрян от движение заради липса на "Гражданска отговорност".
Това е втора подобна операция в рамките на тази година.
Инспектор Чавдар Кочев, "Пътна полиция" ГДНП: При предишната операция бяха констатирани 66 водачи, които управляват МПС-та след употреба на алкохол. Практиката показва, че когато има особено засилен контрол, водачите са по-внимателни и по-предпазливи.
Данните на "Пътна полиция" показват, че все още не малко шофьори сядат зад волана след употреба на алкохол и наркотици.
;От началото на годината на градус са хванати над 11 000 шофьори на територията на цялата страна. При концентрация на алкохол в кръвта от 0.5 до 1.2 промила санкцията е от 500 до 1000 лева, дерегистрация на автомобила и до една година забрана за шофиране. Над 1.2 промила наказанията могат да достигнат до 5 години затвор.
Инспектор Чавдар Кочев, "Пътна полиция" ГДНП: Ако се откаже пробата, санкцията е до 2 000 лв, лишаване от право за управление до 2 години и ако водачът е собственик на автомобила, се дерегистрира.
Съветът на пътните полицаи е след употреба на алкохол да не се сяда зад волана минимум 8 часа.
От първи януари до края на октомври са станали над 5 000 хиляди тежки катастрофи. 66 от инцидентите, при които са загинали 7 души, а близо 100 са били ранени, са причинени от пияни или дрогирани шофьори.