Лозунги за заетост, доходи и подкрепа за Газа. Това бяха основните послания на големите първомайски митинги, които се проведоха в Европа.
В Турция - сблъсъци с полицията и десетки арести на демонстранти, които се опитаха да достигнат до емблематичния площад "Таксим" за 1 май. В Гърция посрещнаха Деня на труда с 24-часова стачка и синдикални протести.
С искане на повишение на заплатите до средноевропейските равнища стотици гърци преминаха пред парламента в Атина. Правителството на премиера Мицотакис обяви бонус от догодина за държавните служители в размер на 15 процента от годишната заплата. Добавката е обвързана с постигнати резултати. Държавните служители изтъкват 40 на сто спад в доходите, натрупани за 10 години мерки за икономии. Демонстрантите в Атина изразиха и солидарност с палестинската кауза.
"Наш дълг е да не забравяме за геноцида, както повелява днешният ден. Ден, който обединява всички работници по света", категорична е Мариана Цагари - синдикалист.
Опит на демонстранти да щурмуват полицейските заграждения на емблематичния площад "Таксим" в Истанбул беше отблъснат със сила. Мястото е символично за съпротивата срещу управлението на Реджеп Тайип Ердоган след вълненията от 2013 г.
Снимки: БТА и БГНЕС
На крак в града сега са 42 хиляди полицаи. В шествието се включиха преизбраният през март кмет от опозицията Екрем Имамоглу и Йозгюр Йозел - лидер на най-голямата опозиционна сила - Народнорепубликанската партия.
"Показахме нашата решимост да отпразнуваме Първи май на площад Таксим, който е икона на днешния ден", заяви Арзу Черкезоглу- синдикалист.
Първи май в Испания отбелязаха на фона на преговори между синдикати, работодатели и правителството за постепенно преминаване към работна седмица от 37,5 часа до 2025 година без намаляване на заплатите.
С разнородни послания срещу мерките за икономии, за трудова заетост и по-високи доходи, за мир в Газа и повече протекционизъм в Европа, преминаха първомайските чествания във Франция.
Демонстранти в Сент Етиен заляха с боя и прогониха от шествието евродепутата и водач на листата на френските социалисти за европейските избори Рафаел Глюксман. Той обвини привърженици на крайнолявата формация "Непокорна Франция". Нейният лидер Жан-Люк Меланшон изрази крайно неодобрение от случилото се. Насилието осъди и премиерът Габриел Атал.