ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

10 години по-късно: Франция и Европа си спомнят за атаката срещу "Шарли Ебдо"

Чете се за: 04:20 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      54 часа на кошмар във Франция, които поставиха началото на няколко години на терор за цяла Европа. Атаката срещу сатиричното издание "Шарли Ебдо", с която за първи път джихадистката групировка "Ислямска държава" нанесе дълбока рана на европейските ценности. Точно преди 10 години двама братя - ислямисти нахлуха в редакцията на сатиричното издание и отнеха живота на 12 души. Причината - карикатура на пророка Мохамед. Как се промениха Франция и Европа след атаката в "Шарли Ебдо" и каква е равносметката 10 години по-късно?

      В 11:30 часа сутринта в редакцията на френското сатирично издание "Шарли Ебдо" нахлуват двама въоръжени мъже. Поименно назовават своите жертви и методично ги убиват. Загиналите - журналисти и карикатуристи от редакцията, полицай, който опитал да спре нападателите. Поводът - публикувана през 2011-та година карикатура на пророка Мохамед. С години в "Шарли Ебдо" получават смъртни заплахи.

      На 7 януари 2015 година братята Саид и Шериф Куаши решават да "накажат" членовете на редакцията. Родени, израснали и радикализирани във Франция, те се присъединяват към "Ислямска държава". След нападението те успяват да избягат, а на следващия ден техен сътрудник - също радикализиран френски гражданин взима заложници в еврейски супермаркет и убива общо петима души. Над две денонощия Франция и Европа са в шок, докато в крайна сметка всички нападатели са ликвидирани.


      4 дни след атентата целият свят повтаря едно - "Аз съм Шарли". А десетки световни лидери се събират за поход на мира в Париж.

      "Ангела Меркел започна това движение. Имахме планирана среща, която естествено нямаше как да се състои. Тогава тя ми каза: "Ще дойда на демонстрацията, ако ме приемете. Отговорих ѝ, че в такъв случай ще поканим и други европейски лидери. За съжаление, тероризмът се разпространи навсякъде и много други държави страдаха повече от Франция. Но за страната ни идеята за свободата е над всичко останало", заяви бившият президент на Франция Франсоа Оланд.

      Атаката срещу "Шарли Ебдо" оказва се, е само началото и в следващите месеци Париж, Брюксел, Лондон отново и отново са мишени на "Ислямска държава".

      На възпоменателна церемония днес настоящият президент Еманюел Макрон и бившият - Франсоа Оланд рамо до рамо почетоха жертвите с минута мълчание.


      А в редакцията на "Шарли Ебдо" - смях през сълзи. Изданието отбеляза най-мрачния ден в своята история със специален брой, посветен на смелостта.

      "За нас убитите ни колеги продължават да са част от редакцията. Те са в мислите и спомените ни. Най-вече със свободата, за която се бореха, с хумора си и с политическата сатира, на която държаха", каза Коко, карикатурист от "Шарли Ебдо".

      Усещане, че свободата е по-скоро измамна - такива са нагласите сред част от парижани днес.

      "Помня всичко - атаките и последвалото шествие, на което се събрахме милиони. Но имам усещането, че някак позабравихме свободата на словото. Станахме политкоректни", коментира Ален Касиматис, жител на Париж.

      Според проучване, 76% от французите смятат, че свободата на словото е фундаментално право и карикатурите са част от него.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?