Забраната на внос на украинско зърно, което служебният кабинет поиска от Европейската Комисия, към момента е нанесла щети на хазната в размер на 146 млн. лева от невнесен ДДС. Това заяви на брифинг министърът на финансите Асен Василев.
"За" и "против" подновяването на вноса на украинско зърно - коментари от парламента
"До края на годината очакваме щетите да са по 40 млн. лева на месец, ако тенденцията се запази. С това непремерено решение служебният кабинет лиши хазната от приходи и накара целия български народ да плаща по-скъп хляб, по-скъпо брашно, олио, фуражи, а оттам и по-високи цени на млечните и месните продукти. И всичко това, за да защити един сектор, който миналата година е генерирал печалба от 2,5 млрд. лева. Разумната политика е, ако има производители, които наистина биха били поставени пред трудности и биха излезли на загуба, да има целеви помощи за тези производители. Но да се освободи вноса, за да се генерират приходи в хазната и да ядем по-евтини храни. Това е отговорното решение в полза на всички български граждани"
Василев очерта основните финансови и икономически аспекти на дебата за и против внос на украинско зърно.
Вносът на зърно от Украйна трябва да се възобнови, смята правителството
"Приходите от производство на зърнени култури за миналата година, когато украинският внос беше разрешен са 9, 976 млрд. лв. Печалбата, на която са платени данъци, за сектор зърнопроизводство е 2,507 млрд. лв. За 2021 г. приходите са 7,965 млрд. лв., а печалбата 1,862 млрд. лева. Секторът е основен ползвател на субсидия по линията на освобождаването на горивата от акциз. Това са 100 млн. лв. невнесен акциз в хазната от сектора. Субсидията към всички селскостопански ползватели е 1,6 млрд. лв. за 2021 г., за 1,96 млрд. лв. за 2022 г."
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok