Стабилността на доставките на глобалния енергиен пазар, както и напрежението между Русия и Запада по повод Украйна, бяха сред основните теми, обсъдени между американския президент и емира на Катар. Джо Байдън прие в Белия дом шейх Тамим бин Хамад ал Тани.
След разговорите им обяви, че ще уведоми Конгреса, че ще определи Катар като основен съюзник извън НАТО, като отражение на значимостта на отношенията между двете страни.
Катар е разглеждан и като възможен източник на газ за Европа, в случай на война в Украйна и прекъсване на руските доставки.
Но според Доха това би било възможно само, ако Вашингтон убеди големите клиенти на катарски газ да се съгласят с пренасочване на техните количества към Европа. Катар няма големи резерви, защото повечето газови обеми са договорени по дългосрочни договори.
Крал Чарлз III пред Конгреса: Британско-американските връзки са незаменими и неразрушими
Примирието в Близкия изток: Иран с ново предложение за отваряне на Ормузкия проток
Най-скъпото Световно първенство по футбол: Колосални суми и гневни фенове преди Мондиала
Програмата на "Прогресивна България" – икономическо развитие и борба с олигархичния модел
Крал Чарлз III пред Конгреса: Британско-американските връзки са незаменими и неразрушими