С писмо до премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски българите в страната поискаха да са част от работната група за конституционни промени, съобщиха от Министерството на правосъдието, цитирани от Tribuna.mk.
В писмото сдруженията на българите в Северна Македония, подписали писмото, поздравяват властите за формирането на работната група за конституционни промени и заявяват, че същата е стъпка напред в решаването на въпроса за включване на българския народ в Преамбюла на Конституцията, а с това и гарантиране на правата и свободите на неговите членове.
Предложението на българите е представители на македонските българи да бъдат включени в работата на комисията, като самите сдружения на македонските българи да предложат кои хора да вземат участие в дейността ѝ.
В писмото те посочват, че невключването на българите в Конституцията на страната приз 1991 г., а и след това с всички конституционни промени, е сторена голяма историческа неправда, тъй като именно българският народ е най-конструктивният елемент при провъзгласяване на независимостта на страната, нейния път към НАТО и ЕС.
Писмото е подписано от сдружения и организации на българите от Скопие, Прилеп, Охрид, Кавадарци.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Отново наводнения край Одрин поради повишаването на оттока на реките Марица и Тунджа
Близо 2500 домакинства все още са без електричество в Североизточна Словения заради снеговалежи
Обилни снеговалежи оставиха хиляди хора без ток в Словения и причиниха проблеми с трафика
След бурни дебати в НС: Ограничението на изборните секции в страните извън ЕС е окончателно