Учени от БАН се включват към Оперативния щаб с цел разработване на математически модели за прогнозиране на разпространението на коронавирус у нас. Това стана ясно на извънреден брифинг в Министерския съвет. На него бяха обявени и всички количества маски, защитни облекла, очила и калцуни, които страната ни е получила днес и се очаква да получи през следващите месеци.
Преди началото на брифинга учените от БАН имаха среща и с премиера Бойко Борисов. Като изключително важно в тази динамично развиваща се ситуация с разпространението на коронавирус у нас се казва, че е тяхното включване в момента, защото моделите на математическо прогнозиране в биологията са едни от най-ценните източници на информация в един такъв момент как ще е развие болестта.
Проф. Николай Витанов, БАН: Най-важното е да се спазва карантината. Тогава ще се разминем и няма да се стигне до италианския вариант. Аз вярвам в българския народ. Той два пъти е направил империя, мисля че ще се справи с един вирус
Ген.- майор Венцислав Мутафчийски, председател на Националния оперативен щаб: Създаването на математически модели особено във връзка с отделните региони и възрастовото разпределение на населението в тях биха дали ценна информация, която да вземем при редица решения, а именно пренасочване на медицински специалисти и ресурси за справяне с епидемията.
Томислав Дончев, вицепремиер: Имаме две добри новини. Първата е, че от днес в още две фабрики в България стартира производството на защитни костюми по 200 костюма на ден. Втората е, че 8000 маски за лекари ще бъдат осигурени.
Гл. комисар Николай Николов, директор на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението": Какво сме разпределили дотук - високоспециализирани маски за лекари, които работят в болници с корона вирус. 38000 броя те са разпределени чрез 28 мрежи в страната еднократни маски. 79000 броя, от които 47 хиляди за болниците и 32000 за държавните институции, които работят с граждани предимно на граничните пунктове.
Николов информира и за още милиони маски и защитни облекла, калцуни, очила, които ще пристигат у нас както от български производители, така от Русия, Катар и най-вече от Китай.
Добрата новина, която учените от БАН съобщиха е, че ако карантината продължи да се спазва по този начин, както е в момента, до няколко седмици можем да имаме добри новини, а до няколко емсеца да кажем, че сме преборили вируса.