Българските норми за строителство са заимствани от германските и са доста добри. Има пропуски в довършителните работи, конструкцията е нещо, което най-много се следи в строителството. Това заяви в "Денят започва" бившият главен архитект на София Петър Диков.
След земетресението в Перник направихме доста неща по проверката на сградите в София, допълни арх. Диков.
Той определи като много важно изготвянето на техническите паспорти на сградите.
По думите му общата картина е относително добра - хората трябва да знаят, че нормите за строителство и следеното на качеството са много високи.
Панелните блокове са правени в заводски условия, с доста високи изисквания към качеството. Здравината на самия панел е много добра.
ЕПК сградите също са с добра издръжливост срещу земетресения.
При панелните сгради основният проблем е при връзките, където са се заварявали самите панели.
"Има много легенди в това отношение - как били заварявани през една, как били незамонолитвани и т.н.", заяви арх. Диков.
При старите сгради най-голямата опасност е, ако са правени нерегламентирани намеси в партерите. Имаше един период веднага след 90-та година, когато масово се реституираха стари сгради и особено магазинните помещения на партера. Някои собственици си позволяваха да събарят носещи стени, а на старите сгради стените имат важно значение точно при земетръс, тъй като работят като "земетръсни шайби", обясни арх. Диков.
Цялото интервю вижте във видеото.
Гледайте повече теми от "Денят започва"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube