НОВИНИ

Бий, за да те уважават. Или защото се налага

Стефан Георгиев
от Стефан Георгиев
12:06, 10.12.2024
Чете се за: 06:00 мин.
Шампионска лига
Байерн Мюнхен, Хари Кейн
Снимка: БТА
Слушай новината

Новият формат на Шампионската лига беше посрещнат със солидна доза скептицизъм. От една страна са класическите фенове, които са си свикнали до болка с познатия начин, по който се провеждаше най-комерсиалният клубен турнир. Тези, които подхождат консервативно и не искат промени. В крайна сметка – защо да коригираш нещо, което върви, нали така? От същата страна на барикадата бяха и доста голяма част от анализаторите, които продължават да твърдят, че идеята на Шампионската лига (поне в първата й фаза) е доста несъвършена и трудно разбираема за широката маса. Играеш срещу различни отбори, едни приемаш, на други гостуваш, едни отбори се класират директно за 1/8-финалите, други трябва да играят плейоф, пък вече никой не отива в Лига Европа.

Действително – леко объркващо. Но промени ли се и подходът на големите отбори към състезанието? Или пък разликата между „големие“ и „малките“ става все по-огромна и непреодолима?

На пръв поглед новият дизайн на турнира трябва да облагодетелства по-силните отбори, които не би трябвало да имат проблем с преодоляването на груповия етап. Дори и да допуснеш няколко грешки, все би трябвало да финишираш сред първите 24 в крайното класиране (което е факт след изиграването на 8 мача). Дали обаче сметките са верни?

Пари Сен Жермен – абсолютен хегемон във Франция и вечен претендент за първенец и в Европа – към момента е на 25 място след изиграването на пет срещи и тази вечер се изправя срещу Залцбург. Австрийците далеч не изглеждат толкова опасни и надали ще бъде особена изненада, ако парижани разгромят противника си. Особено при ранен гол за тях. Какво пък – всеки един от най-големите конкуренти на ПСЖ поне по веднъж унижи свой опонент в хода на турнира. Което (може би) говори за променената стратегия на отборите в турнира. Преди решаващи бяха преките сблъсъци. По обективни причини – сега няма преки сблъсъци между всички отбори – сега показателят, който е ключов, е головата разлика.

На 17 септември Байерн Мюнхен удари звучна плесница на гостуващия Динамо Загреб за старт на кампанията си – 9:2. И това даде тон за действие. В момента средната разлика в головете между победител и губещ в мачовете от Шампионската лига е 2.03 попадения. Миналата година беше 1.39. Разликата е лесно забележима и прави впечатление. Точно както и свръхубедителните победи.

Слован Братислава към момента се намира на предпоследно място без спечелена точка и с голова разлика от -14. Загубиха с 1:5 от Селтик. Сходна е ситуацията и при Спарта Прага – отборът играе в същинската част на турнира за първи път от 2005/2006 насам и явно е позабравил какво е да си сред елита на европейския футбол – чехите допуснаха общо 11 гола при срещите си с Атлетико Мадрид и Манчестър Сити. Йънг Бойс инкасира пет гола срещу Барселона, а при последната си изява в надпреварата загуби с 1:6 от Аталанта. Отваря ли се още повече ножицата между „големите“ и „малките“? Та нали съвсем наскоро проектът Суперлига си беше съвсем на дневен ред, а основната й идея беше да се „освободят“ западноевропейските клубове от досадното присъствие на бедните си източноевропейски братовчеди.

Има аргументи и в обратната посока – всеки се опитва да победи с възможно най-изразителен резултат, за да може да си гарантира по-добро класиране. Отборите просто не спират да бележат и не се вълнуват кой е срещу тях. Когато Арсенал откри резултата срещу Спортинг Лисабон в португалската столица, капитанът на „топчиите“ Мартин Йодегоор даде знак на съотборниците си да тръгнат напред веднага след подновяването на играта. Англичаните вкараха още 4 попадения до края на двубоя. През главите на играчите на Ливърпул минаваше всичко друго, но не и да доиграят спокойно домакинството си на Байер Леверкузен и унищожиха доскоро непобедимия тим на Шаби Алонсо с 4:0. Има примери дори в другата посока. Цървена звезда накара Щутгарт да се чувства неловко в Белград, постигайки изключителен успех с 5:1.

Да, факт е, че от 22-те случая, в които даден отбор е вкарвал поне 4 гола до момента в Шампионската лига, 17 са били с участието на тимове от големите 5 първенства на Стария континент. И може би това е достатъчно сериозен повод за размисъл – трябва ли най-популярният клубен турнир да се превръща в заложник на толкова неравностойни сблъсъци? Или точно обратното – популярността му се гради на атракцията, а хората искат да гледат голове, голове и още голове. Нулевите ремита са в миналото.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Бунтовниците в Сирия обсъдиха с премиера предаването на властта
Бунтовниците в Сирия обсъдиха с премиера предаването на властта
Диана Петкова постави нов национален рекорд на 200 м съчетано плуване
Диана Петкова постави нов национален рекорд на 200 м съчетано плуване