НОВИНИ

БНТ в горещата точка на Балканите: Продължава блокадата на границата между Сърбия и Косово

Александър Марков
от Александър Марков
08:00, 30.09.2021 (обновена)
Чете се за: 06:25 мин.
По света
Снимка:
Слушай новината

Без пробив премина първият ден от преговорите между Прищина и Белград в Брюксел при посредничеството на специалния представител на ЕС за Западните Балкани Мирослав Лайчак.

Сръбските блокади при Ярине и Бърняк между Косово и Сърбия остават вече 11-и ден. Силите на КФОР усилиха патрулите си в района на блокадите, за да запазят реда и мира в района.

Изцяло затворени за движение на автомобили са двата пътя, водещи към граничните пунктове Ярине и Бърняк. Екипът на БНТ се намира на пътя към Ярине. Това са единствените български журналисти в тази гореща точка на Балканите.

Специалният ни пратеник Александър Марков разказва, че косовските сърби от населените места, северно от Косовска Митровица, са издигнали импровизирани блокади, чрез тежкотоварни автомобили, пълни с инертен материал.

Камионите са разположени на три километра от граничния пункт, през половин километър по продължението на пътя.

Стотици сърби от района прекараха 11-та вечер в палатки или на открито, до огъня, противопоставяйки се на решението на Прищина да забрани влизането на своя територия на автомобили със сръбски регистрационни номера. Протестът им е реципрочен отговор на подобна забрана, въведена от Белград през 2008 година - веднага, след като Косово обяви независимост.

Спорът отново очерта контурите на големия въпрос за отношенията Прищина - Белград и факта, че Сърбия не признава Косово за независима държава.

В Брюксел преговарящите Петър Петкович и Бесник Беслими не постигнаха договореност за отблокиране на ситуацията. Въпреки първоначалното съобщение за вариант, при който КФОР да замести Косовските специални полицейски части, а табелите да бъдат заменени със стикери от понеделник, този изход все още е непотвърден.

Как премина поредната нощ от блокадите?

Три километра и десетки блокади. Косовските сърби са непримирими: след като автомобили със сръбски номера не могат да се движат, никой няма да се движи.

"От 2000 година насам не сме се предали и ще си останем такива. Ще останем такива", заяви Зоран Гвоздич, косовски сърбин.

Зоран Гвоздич се връща от поредния ден, прекаран на блокадите. Смята, че Прищина трябва да анулира решението си за табелите.

Зоран е бивш офицер от Югославската армия. Участвал е във войната. Сега разказва истории на по-младите.

"Ще се борим докрай. С телата си, както виждате - с барикади, с хора", заяви Владан Филипович, косовски сърбин.

Защо се стигна до конфликта между Косово и Сърбия - коментар на бившия посланик Боби Бобев

Какво значи "краят"?

- Борба. Борим се вече 20 години. 22 години сме под окупация.

Сърбите имат и второ искане.

"Искаме Косовските специални полицейски сили ROSU да напуснат Косово и Метохия, да се върне нормалността, каквато беше преди. Решението за регистрационните табели е неприемливо за народа тук", заяви Владан Филипович.

На барикадите - на метри от косовските специални сили и под зоркия поглед на патрулите на KFOR - стотици сърби се готвят да посрещнат нощта.

Продължава блокадата на граничните пунктове Ярине и Бърняк

"Нямаме проблем с албанците, с които живеем заедно. Ние имаме проблем с Европа", заяви Драган Милосавлиевич, косовски сърбин.

Защо?

- Защото това е тяхно дело. Те правят каквото Европа им каже.
По сградите и камионите се развява плакатът на Асоциацията на сръбските общини в Косово. Едно от неизпълнените условия от Брюкселското споразумение от 2013 г. Третото голямо искане на сърбите.

"Засега е мирно. Вече няколко дни е така. Надявам се и да остане мирно.

А може ли да се пресича?

- Може.

Пеш?

- Да, да, КФОР патрулира, ние сме тук на барикадата и така.

Александър е тук от самото начало на блокадите. Тук има сърби от четирите големи сръбски общини в Северно Косово: Митровица, Звечан, Лепосавич, Зубин поток. И някои от юг.

"В 21-и век основно човешко право е правото на свободно придвижване, на труд и т.н. Има много хора, които всеки ден пресичат, за да работят. Без табели не могат да се придвижват, не могат да функционират изобщо", казва Александър.

Без да се спира върху факта, че Сърбия не признава косовски регистрационни номера от 2008 г., Александър има обяснение за решението на Прищина отпреди 11 дни.

"20 години, от 1999 г., когато свърши войната, се опитват по най-различни начини да направят, така че да нямаме бъдеще тук. И това решение за табелите е поредният пример - по фин начин буквално да ни изгонят от тези области", каза Александър.

С падането на нощта нова смяна на Специалните полицейски сили от Прищина застъпва на ротация.

Дали неофициално обсъжданият план, според медии, в събота КФОР да смени полицейските сили от Прищина и да премахне тежкотоварните камиони от пътя ще стане факт, предстои да видим. Блокадите са първият по-сериозен инцидент след 2011 г.

Снимки: Александър Марков, Росен Петрински

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Наоми Кембъл и Карла Бруни - две грации без възраст (Снимки)
Наоми Кембъл и Карла Бруни - две грации без възраст (Снимки)
Въвеждат онлайн обучение заради щетите от пожара в Медицинския университет в Плевен
Въвеждат онлайн обучение заради щетите от пожара в Медицинския университет в Плевен