ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Бургас се отказва от пластмасата

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Голяма част от кафеавтоматите и заведенията в Бургас вече предлагат биоразградими прибори и опаковки за хранене. Причината е нова европейска директива, която забранява 8 вида пластмасови изделия в целия Европейски съюз, включително и в България от това лято. Все още няма влязло в сила общинско решение, но от 3 юли пластмасовите изделия остават в миналото.

      Бургас е един от първите градове, които постепенно реши да замени ПВЦ опаковките с картонени.

      "Ако искаме да има бъдеще за нас, нашите деца, нашите приятели, ние трябва да направим всичко необходимо да защитаваме природата", заявява собственикът на заведение Георги Мицов.

      От 3 юли голяма част от пластмасовите продукти ще бъдат забранени или силно ограничени в цялата страна. Приборите за хранене, чиниите от пластмаса, сламките, бъркалките, кутиите за храна и дори клечките за уши остават в историята.

      "Надявам се да се възприеме добре от българските консуматори и да дадем едно ново начало, защото все пак това е планетата на нашите деца. Ние трябва да я направим по-добро място за живеене", категорична е управителката Александра Милчева.

      Влизаме в магазин за консумативи за еднократна употреба. Търсим ПВЦ чаши, но откриваме само картонени и биоразградими.

      "Продуктите са изработени от целулоза - дървесен материал. Ние не сечем гори, за да произвеждаме прибори. Те са от остатъчни продукти от дървообработването - захарна тръстика, бамбук и царевично нишесте", обяснява Милчева.

      С колко обаче ще поскъпне кафето от автомата например?

      "Разбира се, има разлика в цената, но тя не е изключително голяма, тя е пренебрежима в рамките на 5-10% максимум. Една масова пластмасова чаша 200 мл струва 1 ст. Същата такава картонена струва 3 ст.", казва тя.

      Местната администрация търси различни стимули за бизнеса. Едно от тях е т. нар. "син етикет", който ще се поставя на заведения, включили се в инициативата за намаляване на полимерните отпадъци.

      "Ние ще промотираме на нашите интернет страници, ще имат отличителен белег в "Go To Burgas". Мислим, че това е една добра инициативи и също така ще има и много по-голям ефект, околната среда около нас ще бъде много по-чиста", коментира зам.-кметът на община Бургас Весна Балтина.

      А някои от ресторантите отдавна са се разделили с тези изделия при доставката на храна за вкъщи.

      "Това по някакъв начин съвсем леко повишава и цената, но всеки трябва да даде, за да има за бъдещето. В африкански държави вече не се употребяват пластмасови опаковки. Какво пречи и тук да бъде направено? Да, ще бъде трудно, но трябва да бъде направено", коментира Георги Мицов.

      Оказва се, че идеята за опазване на природата е узряла. В други заведения дори вече използват торбички от царевична суровина при доставки. Поставена във вода, тя се разпада до дни, разказват собственици. И припомнят - найлоновата торбичка се разгражда за 400 години. Затова призовават: нека щадим природата!

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?