ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Деца създадоха "умен кошер"

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      В добричкото училище „Любен Каравелов” отвори врати един от най-големите STEM центрове в страната. Изграден е по подобие на компания за информационни технологии и вече има своя първи продукт – „умен кошер”, създаден с усилията на ученици от 6-и до 12-и клас.

      Училището от няколко години е иновативно с изградените си клубове по роботика и въвеждането на нов учебен предмет „Кодиране“ още в пети клас. В центъра, наречен „Дигитални създатели”, учениците сами създават и програмират роботи с определена цел.

      "Идеята на самия STEM център е да подготвим децата за една работна реална среда, за да можем да им дадем възможност да придобият тези умения и практически знания, за да се реализират на пазара на труда, защото ние все повече знаем, че автоматизацията и роботизацията навлиза масово и в България, каза Светла Иванова, директор на СУ „Любен Каравелов” в Добрич.

      На площ от 440 кв. м са разположени 7 гнезда за работа и отдих.

      "Когато им се постави казус за решаване на проектобазиран урок, почват да правят проучвания в залата за индивидуална работа. Всеки има съответните устройства, за да го направи. В следващата зала за групова работа представят това, което са направили, идеите – компилират ги, събират ги, за да може да се получи един краен продукт", уточни Иванова.

      В случая задачата е да създадат „умен кошер”. Първи с нея се залавят биолозите и химиците.

      "Тяхната задача е да намерят информация, която е нужна на групата по програмиране и информатика да достигнат до решението с какво могат да помогнат на пчелите и на пчеларя", каза Павлина Колева, учител по биология и химия.

      Проучването започва с историческите данни и неподозирани за децата факти. В „черешката на тортата”, както тук наричат залата за роботика, се изработва и крайният продукт – в случая „умен кошер”.

      Чрез сложна система от сензори, той е програмиран да следи всичко, което се случва вътре и в заобикалящата среда. А пчеларят може да следи всичко от разстояние.

      Вижте повече във видеото

      Репортер: Надежда Карапанчева

      Гледайте повече теми от "България в 60 минути"

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?