До края на юни ще приключи прегледът на учебните програми от учителите, каза днес министър Николай Денков. Те ще бъдат изчистени от академични термини и където е възможно ще се включат повече практически примери и знания, свързани с ежедневието.
След това ще започне и прегледът на учебниците. В много от тях авторите са използвали да надграждат с академични знания, които не следват директно учебните програми. Министърът ще поиска изрично от авторите на учебниците да се съобразяват с програмите. Основно с актуализирането на учебниците ще се занимават учителите, защото са най-близо до учениците. По-сложните понятия ще отидат в учебните помагала или да се изместят в профилираната подготовка в 11-и и 12-и клас. Колкото до идеята да има отделни учебници за напреднали и изоставащи деца, министърът каза, че това има своите рискове - още отначало казваме по коя писта ще се движи детето. Денков предпочита да има един учебник, който следва програмата и да има учебни помагала, които допълват знанията. Помагалата обаче се плащат от родителите и ще се търси начин да се осигурят допълнителни средства от държавата за тях.
Следващата учебна година ще започне на 15 септември. Министерството обаче стои зад идеята си по-следващата учебна година да започне на 7 - 8 септември. Учителите ще влизат в училище на 1 септември и до 7-и ще се подготвили всичко в клас. Административните процеси ще са опростени и електронизирани. Седмицата в повече ще се разпредели за ваканции по време на учебната година. Предлага се и учебната година да се удължи за учениците от 1-ви до 6-и клас с две седмици (съответно до 15 и 30 юни). Те ще се използват за музеи, театри, излизане сред природата.
Новото тази година са матурите след 12-и клас. Ще има от три до четири пъти повече изпити, които трябва да се организират. Така са описани в закона, каза министърът, ние ще го изпълним, но стои въпросът дали това е най-добрият вариант. На висшите училища също е обяснено, че има промени в изпитите.
Промени в НВО след 4-и, 7-и и 10-и клас тази година няма, но за в бъдеще се мисли за интегрални изпити. В изпитите по български език и литература и математика ще се включат и знания по други предмети.
40 млн. лева са отделени за училищата заради повишените цени на тока.
Ще се увеличат учителските заплати, но министърът не пожела да каже с колко, докато не се подпише анексът към колективния трудов договор.
Има неизползвани тестове за учениците, каза министърът. Те ще стигнат за седем тествания и ще останат за началото на новата учебна година, тъй като имат дълъг срок на годност.