Министри и експерти дискутираха по четвъртия стълб от "Плана за възстановяване и устойчивост" - "Справедлива България". Тук са включени най-чувствителните за обществото ни сфери - социалното включване, здравеопазването, бизнес средата и правосъдието. По "Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС" България ще има над 12 млрд. лева безвъзмездна помощ и до 9 млрд. лева заемен ресурс. Какви реални промени са очакват?
Според вицепремиера Томислав Дончев основен акцент на Плана са икономика на знанието, зелен преход и дигитализация. Те обаче могат да бъдат осъществени, само ако например има добре обучен човешки капитал. Затова "Стълб четири" е особено важен.
Томислав Дончев, вицепремиер: Тук са допълнителните интервенции в сферата на подобряване на бизнес средата, включително тези, свързани със съдебната система, тук са мерките в сферата на социалната политика, на здравеопазването и на културата, все важни неща, без които основната цел на плана икономиката от ново поколение не може да се случи.
Според социалния министър една от големите реформи ще е подкрепата в домашна среда на възрастни и хора с увреждания. Тук е и най-голямото перо от 755 млн. лева. Ще се изградят 174 нови интегрирани услуги за 5220 потребители.
Деница Сачева, министър на труда и социалната политика: Да има 72% заетост на хората от 15 до 64 години и поне 7% от населението да е ангажирано с учене през целия живот. Тук трябва да отговорим не само на предизвикателствата, свързани със социалните неравенства, но и с необходимостта от повече умения.
Тристранният съвет обсъди Плана за възстановяване и устойчивост
Според правосъдния министър Десислава Ахладова ще има цялостна дигитализация на съдебните процедури. Ще се оптимизира съдебната карта и въведе електронно правосъдие.
Десислава Ахладова, министър на правосъдието: По всяко време гражданите и бизнесът ще могат да следят движението на делото и да проследяват всяко евентуално забавяне на процедурите и сроковете.
Според зам.-министър Жени Начева ще се укрепи първичната медицинска помощ с мобилни кабинети и обучение на специалисти.
Жени Начева, зам.-министър на здравеопазването: Възможност за дистанционно наблюдение на състоянието на пациентите, за консултиране на пациенти, които са в отдалечени места.
Според Плана ще се укрепи сградният фонд на болниците, ще се вложат средства в психиатричната помощ. Работи се върху електронно направление, електронна рецепта и пациентско досие.