Столичната община трябва да намери близо 100 места за настаняване на хората от съборените постройки
Европейският съд по правата на човека за втори път постанови държавата да вземе мерки за останалите без дом семейства от столичния квартал ''Захарна фабрика''. Напрежението там ескалира, след като общината приложи заповед от 2016 г. и събори незаконни и опасни постройки. Последваха серия от протести. А сега съдът в Страсбург задължи страната да намери подслон за жителите от "Захарна фабрика", останали без дом.
Второто решение на Европейския съд по правата на човека задължава страната ни да предложи на жалбоподателите адекватни алтернативни възможности за настаняване до второ нареждане и това трябва да се случи до 5 май.
Адвокат Адела Качаунова, съпредседател на Българския хелзинкски комитет: "По най-бърз начин трябва да предложи алтернативно настаняване, което съдът в Страсбург да одобри. Вече се намираме в тази особена процедура, при което не българските власти преценяват дали настаняването е подходящо, а съдът в Страсбург."
Адвокат Адела Качаунова, съпредседател на Българския хелзинкски комитет: "Голяма част от тези 14 души са деца, тоест те не могат да бъдат настанени отделно от родителите си, така че, разбира се, това би касаело и техните родители - да бъдат настанени заедно. Разделянето на семейства не е допустимо."
Така Столичната община трябва да намери близо 100 места за настаняване на хората от разрушените постройки.
Васил Терзиев, кмет на София: "Очаквам да решим този проблем скоро, но имаме много по-дългосрочен проблем с незаконни постройки и хора, които нямат равен шанс, неспазване на правила, доста комплексен проблем, по който десетилетие не са положени усилия."
Ако не изпълни и това решение, страната ни подлежи на санкции.
Адвокат Адела Качаунова, съпредседател на Българския хелзинкски комитет: "България ще бъде изправена пред опасността да плаща едни по-високи обезщетения и да понесе сериозни политически последствия в международен план и репутационни щети за страна."
В отговор до БНТ от Министерството на правосъдието посочиха, че се работи и по двете решения на Европейския съд по правата на човека.