Доброволци превърнаха планината в достъпно място за тях
Трима планински спасители от отряда в Дупница превръщат планината в достъпно място за хора с увреждания. През тази година те се включиха като доброволци в три прехода, организирани от фондация "Ела и ти", като последният беше в зимни условия. Но въпреки трудностите по пътя благодарността в очите на хората с двигателни затруднения е безценна.
През ноември осем души с двигателни затруднения успяват да се изкачат до най-високия водопад в Рила – "Рилска Скакавица". Сред тях е и 20-годишният Иван, който страда от мускулна дистрофия на Дюшен и не може да ходи без чужда помощ.
Мариана Митрева, майка на Иван: "Да достигнеш до място, което никога няма да можеш да го видиш сам. Много позитивни емоции, много нови хора вижда".
Мечтата му се сбъдва благодарение на фондацията "Ела и ти" и на десетките доброволци. Сред тях са планинските спасители от отряда в Дупница, които Иван нарича свои герои.
Калин Зарев, доброволец: "Имах желание да помогнем на това дете да види природата отвисоко, да види това, което само не би могло да постигне".
Мартин Джокин, доброволец: "Тези хора просто според мен се чувстват, че всички сме равни, че всички заедно сме много по-силни и можем да си помагаме".
Преходът до "Рилска Скакавица" и обратно отнема пет часа. Иван е транспортиран със специализирана количка носилка, сглобена от самите доброволци.
Борислав Ранков, доброволец: "С подръчни материали, с винкели, двама приятели си дариха техния мотор. От него се взе колелото с амортисьора и спирачната уредба със седалката и по образеца на оригинала се сглоби тази количка".
Мартин Джокин, доброволец: "Знаеш, че може да бъде трудно от гледна точка на физическото натоварване, но ако теглиш чертата така да се каже накрая - всички са доволни".
Особено 14-годишният Дани.
Калин Зарев, доброволец: "В опасните участъци, когато се уморяваше, наш колега го носеше на раменете си. Това дете беше на върха на щастието си в този момент".
Това е шестата инициатива, в която се включват планинските спасители от Дупница. А причината да участват са усмивките, които даряват.
Вълнуваш ли се много?
"Да".
"Ние с него двамата, с неговия баща никога няма да можем да го заведем на такива места, да посети красотите на България".
Петко Сталинчев: "Винаги е преживяване, винаги е емоция".
Мариана Митрева, майка на Иван: "Носят голям позитивизъм за хората с увреждания. Трябва да има повече доброволци и да се мисли за хората с увреждания не само покрай празниците. И изключително благодарни сме, че те се грижат за тях през цялата година".