"Автомагистрали" са пред колапс. Има опасност от временно спиране на изграждането на АМ "Хемус". Причината - блокирани банкови сметки от регионалния министър. За това предупреждават от държавното дружество.
На този фон продължават опитите да бъде вписано в Търговския регистър временно ръководство след два отказа на съда заради жалби от изпълнителния директор Стоян Беличев.
От "Автомагистрали" твърдят, че заради блокираните банкови сметки на дружеството във всички търговски банки и поставения лимит за плащания от 10 000 лв. на седмица, са пред колапс. Предупреждават, че изграждането на „Хемус“ ще спре и няма да могат да поддържат автомагистралите в страната.
Предричат хаос и напрежение за всички пътуващи и за бизнеса, свързан с пътната инфраструктура. В отговор регионалният министър обясни, че поддръжката на магистралите се извършва от Агенция "Пътна инфраструктура".
"Няма никаква опасност нищо да се спре. Аз се грижа всеки ден за това нещо и няма да допусна нищо да се спре. Нито поддръжка, нито строителство", заяви служебният регионален министър Виолета Комитова.
Министър Комитова уточни, че има уговорка с изпълнителния директор на "Автомагистрали" всяка седмица в доклад да заявява разходите, които са необходими на дружеството. Поставеният лимит има за цел да стопира авансовите плащания към фирми.
"Тази сума е определена от него колко пари му трябват седмично. Той подава този доклад и посочва сумата. Аз само одобрявам без да коментирам", допълни още министър Комитова.
Днес от регионалното министерство са подали за трети път документи за вписване в Търговския регистър на временно ръководство, което да управлява до провеждането на нов конкурс през юли. Вече два пъти Софийският градски съд спира процедурата след жалба на старото ръководство с мотива, че за постовете не е бил проведен конкурс, а членовете в съвета трябва да са петима, а не трима.
По жалбите се е произнесъл един и същи съдия, който според Комитова спира вписването по още няколко аналогични казуса - Българска банка за развитие и Александровска болница.
От съда заявиха за "По света и у нас", че съгласно предварително изготвен седмичен график, трима дежурни съдии разглеждат делата, образувани по молби за спиране на регистърно производство. В периода 21 - 25 юни в Софийски градски съд са били образувани 12 такива дела, които са разпределени на случаен принцип чрез Единната информационна система между тримата дежурни съдии.
Днес и от Министерството на икономиката са подали ново искане за вписване на одобрените от БНБ членове за Надзорен и Управителен съвет на ББР в Търговския регистър. Двете институции оспорват на втора инстанция спирането на вписването на нови членове като незаконосъобразно.