ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Пътят на 19-годишно момиче от Айтос до Олимпиадата в Токио

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 04:07 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Айтозлийката Селин Али отново ще прослави България по целия свят. Световната и европейска шампионка по ловна стрелба получи една от квотите за участие в Олимпийските игри в Япония. Така тя се нарежда до шампионите Мария Гроздева и Ивет Лалова.

      Точност, ловкост и правилна преценка. Качества, които всеки добър стрелец трябва да притежава. Какво се случва обаче, когато жените грабнат пушките? За това разказва Селин Али от Айтос. Тя е само на 19 години, а вече е с квота за олимпийските игри през юли в Токио.

      "Много труден и много дълъг път. Кажи речи аз се занимавам професионално от 6-7 години. Първият ми изстрел беше на 12 години, тъй като дядо ми е ловец, баща ми е ловец и съм свикнала с мисълта, че оръжието и човекът могат да са приятели. Стига да се използват по предназначение и внимателно", казва тя.

      А годините професионална кариера описва с две думи - упоритост и лишения. Те обаче са от едната ѝ страна. От другата стои желанието за победа, което винаги надделява. Именно затова още като тийнейджър печели Световното първенство по ловна стрелба в Италия през 2019 г. Състезава се с 616 стрелци от общо 86 държави.

      "Лятото, докато всички ходеха да работят или да обикалят по морето, аз се събуждах и заспивах на стрелбището. Много нерви, много пот, много кръв. Когато станах световен шампион тогава имах и проблеми с оръжието и имах много голяма и сериозна рана на бузата", споделя Селин.

      Селин ще се състезава в дисциплината „Трап", която представлява стрелба по 50 летящи мишени. Разказва ни, че олимпийският медал е постижима мечта въпреки финансовите трудности, с които трябва да се справи.

      "Колкото по-добър искаш да станеш, толкова повече трябва да стреляш, което струва много пари. Патроните са много скъпи, оръжието е много скъпо", обяснява тя.

      На стрелбището в Айтос срещаме и баща ѝ - човекът, който през годините следи всяко нейно действие и учи погледа ѝ да гледа в правилната посока. Той е не само нейн родител, но и личен треньор, който успява да развие потенциала ѝ.

      "Това е плод на дългогодишните ѝ усилия и, че се доказа наистина през последните години", споделя баща ѝ Ниязи Мехмед.

      „Най-вече ме научи на търпение и на това да прощавам и да правя компромиси. Мога да кажа, че имаме една много силна връзка между баща и дъщеря благодарение на този спорт", споделя Селин.

      Срещаме се и с началната учителка на Селин, която я описва като "огнено момиче".

      "През тези 4 години, през които имах удоволствието да бъда неин учител, си беше все такава емоционална, енергична. Не сме се и съмнявали нито за секунда, че това момиче ще успее и занапред в живота", казва учителката ѝ Таня Петкова.

      Повече от 30 години България не е изпращала на Олимпийски игри състезател по ловна стрелба. През 2021 г. Селин ще е единственият български представител на Федерацията по ловна стрелба, получил одобрение за олимпийско участие от Международната федерация.

      Вижте още във видеото.

      Репортер: Елеана Цанова

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?