ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Тонове хубави и сладки череши ще отидат за ракия - няма кой да ги изкупи

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Черешопроизводители от Кюстендилско се оплакаха, че не могат да реализират продукцията си на българския пазар и това ще доведе до големи загуби за тях. По думите им тонове хубави и сладки череши ще отидат за ракия, защото няма кой да ги изкупи - пунктовете не работят.

      Кирил Димитров отглежда над 100 декара черешови насаждения в местността Черна нива край кюстендиското село Невестино. По думите му тази година реколтата е много добра. Проблемът обаче е, че в пунктовете изкупуват само определени сортове череши и затова много производители
      няма къде да пласират продукцията си.

      Според Димитров в региона от години има монопол върху пазара на череши и затова много от стопаните трудно реализират продукцията си.

      "Тук се настаниха италианците, те диктуват цените, изкупуват зелени череши, зрели не искат, докарват от чужбина тирове, за да могат да намалят нашите цени и в края на краищата нашите череши остават по дърветата за птиците или така да гният. Миналата година аз оставих 30 тона, сега също ще има около 30 - 40 тона. Става за сушени плодове, има добър сок, става за сокове, но засега не върви никъде", оплаква се земеделският производител Кирил Димитров.

      Микеле Мастропаскуа е собственик на най-голямата фабрика за преработка на череши в региона, която работи повече от 18 години. Според него местните производители предлагат хубави череши, проблемът е обаче, че за да отговарят на технологичните нужди на преработващите машини, плодовете, които купува, трябва да са с точно определен размер.

      За да реализират продукцията си, стопаните е необходимо да търсят пазар и на други места в страната, но все още нямат сдружение, което да защитава интересите им, смятат прекупвачите на плодове.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?