ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Единственият музей на кукли приказни герои на Балканския полуостров е в Сливен

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 04:32 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Знаете ли къде могат да се видят на едно място Пинокио, Хитър Петър, Хари Потър, Снежанка, Пипи, Баба Яга и Малкият принц? Мястото е музеят на театралните кукли на любими литературни герои в Сливен.

      Музеят е създаден преди 10 години и е единствен на Балканския полуостров. Куклите са изработени от деца, а фондът се обогатява всяка година чрез конкурс, част от Националния фестивал на детската книга. Във фонда на музея вече има над 2000 кукли.

      "Ежегодно около 200 - 250 деца се включват в този конкурс. Журито винаги е много затруднено, защото много талант, много въображение има вложено в тези кукли", коментира директорът на регионалната библиотека "Сава Доброплодни" д-р Росица Петрова Василева.

      За изработката на куклите могат да се използват всякакви материали. Куклите трябва да са поне 30 см високи и да могат да се задвижват, за да се използват в различни театрални представления. В първите години участващите кукли са били най-обикновени кукли петрушки.

      "При тях се играе само с ръка. Сега вече се появиха кукли марионетки, които имат система за задвижване, много са по-сложни за игра и доста са по-сполучливи, можем да кажем", обясни директорът на библиотеката.

      Най-често срещаните герои в музея на театралните кукли са Пинокио, Малкият принц, Пипи, Котаракът в чизми. Не липсва интерес към героите от българската литература Хитър Петър, Малкият брат и златната ябълка, Баба Яга, дяволчето Фют, както и герои от световната приказна съкровищница, но досега две еднакви кукли няма.

      "Това е въпрос на светоусещане, на емоция, на възприемане на външния свят. Точно това е хубавото на нашия конкурс, че в него не участват само сръчни деца, които могат да рисуват добре, да работят с ръцете си, а децата, които се включват в този конкурс, са четящи деца", каза още д-р Росица Петрова Василева.

      И защото децата са четящи, възрастните се опитват да предложат подходящите четива. Затова вече 23 години Националният фестивал на детската книга в Сливен събира на едно място поети, писатели, илюстратори, за да изследват читателския вкус на децата.

      "Децата искат в съвременната книга да намират своя свят, света, в който живеят те. В тези книги да се случват и чудеса, и интересни приключения", категорична беше д-р Василева.

      От Регионалната библиотека в Сливен, организатор на фестивала, смятат, че в детската литература не трябва да съществува тема табу.

      "Детето приема света с добрите и лошите му страни. То свиква да вижда около себе си болни, незрящи, нечуващи, с проблеми хора. Ето вече темата с наркотичните вещества е тема, която касае доста наши семейства, и не бива да се изолират децата от тези теми. Ние наблюдаваме, че те четат такива романи, такива произведения с голям интерес", коментира директорът.

      Много са авторите на детска литература, които са получили одобрението на децата от форума на детската книга в Сливен. А за да продължи връзката между пишещите и четящите, и тази година в града под Сините камъни ще бъдат представени премиери на съвременни детски автори, ще се проведе литературен маратон, куклени представления, концерти, кръгли маси за проблемите на детската книга. Ще бъде връчена и ежегодната награда Константин Константинов за принос в
      детското книгоиздаване в четири категории и специалната награда за автор на детското жури.

      Репортер: Румяна Стефанова

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?