ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Ефективността на ВЕЦ-овете: Приключи обновяването на част от каскадата "Белмекен - Сестримо"

Чете се за: 04:10 мин.
Икономика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Завърши рехабилитацията на част от каскадата "Белмекен - Сестримо - Чаира". В експлоатация беше пуснат ВЕЦ "Сестримо". Остава да бъде поправен ПАВЕЦ "Чаира", както и да бъде изграден язовир "Яденица", за да може цялостно каскадата да бъде ефективна. При пълно натоварване тя би произвеждала около 60% от тока на държавната Национална електрическа компания.

      Националната електрическа компания е поискала увеличение на цената на тока от водните си централи под 10% само заради инфлацията и амортизацията на съоръженията, обясни изпълнителния директор. Дружеството е дало заявка и за използване на ток от въглищните централи, тъй като то ще остане обществен доставчик и тази година.

      Мартин Георгиев, изп. директор на НЕК: "Потреблението на домакинствата в рамките на едно денонощие тези дни например е между 650 и 1650 мегавата, тоест най-високата стойност спрямо най ниската е близо три пъти, тоест трябва да имаме инструменти тази енергия да я осигуряваме."

      Националната електрическа компания притежава 28 веца и 3 павеца. Половината от енергията на дружеството обаче се произвежда от каскадата "Белмекен - Сестримо - Чаира". След приключилата рехабилитация половината от мощностите ще може да бъдат в експлоатация.

      Петър Димитров, служебен министър на околната среда и водите: "Тази успешна рехабилитация ще позволи ефективната работа на тези съоръжения в близките 15 години, което ще гарантира нашата енергийна сигурност."

      Близо 6 години и 39 млн. евро излиза рехабилитацията на каскадата, строена през 1973 година. Това, което остава, е да бъде пуснат в експлоатация и ПАВЕЦ "Чаира". Каскадата включва два ПЕВЕЦ-а и два ВЕЦ-а. Целта й е да балансирана останалите мощности у нас като АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ-овете. Предимство на водноелектрическите централи е, че могат да се пускат и спира за кратък период от време. Най големият ПАВЕЦ у нас е "Чаира", които се повреди преди две години. Все още остава извън строя.

      Най-малко три години ще отнеме ремонта на помпено-акумулиращата водноелектрическа централа. все още не са ясни причините за повредата, но се знае, че поправката ѝ би струвала най-малко сто милиона лева. През миналата седмица на посещение е била група от една от най-големите швейцарски компании в сектора.

      Мартин Георгиев, изп. директор на НЕК: "Те също споделиха, това което ние много пъти сме казвали, че са силно изненадани от тази авария, че е нетипична и си пожелаха никога да не им се налага да възстановяват такава авария, разбира се в рамките на шегата."

      Най-вероятната причина за аварията след многобройни проверки се е оказала неправилната експлоатация на съоръжението. На посещение в "Чаира" в момента за пореден път са специалисти на японската компания "Тошиба", които ще направят пореден анализ за поправката на съоръженията.

      Мартин Георгиев, изп. директор на НЕК: "До този момент нямаме никакви притеснителни новини и обратна връзка от изпълнителя."

      снимки: БТА

      Предстои НЕК да обяви и обществена поръчка за доставка на първата батерия за ВЕЦ, която да направи централата по-ефективна. Тока от нея ще може да се складира при производство и да се използва в точния момент.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?