Не сме официално осведомени за американски мита върху европейски стоки, заявиха от ЕК.
"На този етап не сме получили официално уведомление относно налагането на допълнителни мита върху стоки от ЕС, съобщи ЕК в специално изявление по повод съобщенията от САЩ за налагане на мита върху вноса на стомана и алуминий. ЕК е готова да реагира, за да "защити интересите на европейския бизнес, работници и потребители от неоправдани мерки".
Според Брюксел налагането на мита би било незаконно и икономически контрапродуктивно, особено предвид дълбоко интегрираните производствени вериги, установени от ЕС и САЩ чрез трансатлантическа търговия и инвестиции.
ЕК смята, че по същество митата също са данъци и с налагането на мита САЩ биха обложили собствените си граждани, повишавайки разходите за бизнеса и увеличавайки инфлацията.
Освен това митата засилват икономическата несигурност и нарушават ефективността и интеграцията на световните пазари, се казва в позицията на ЕК.
Президентът Доналд Тръмп изрази намерение да обяви мита от 25 процента върху целия внос на стомана и алуминий в САЩ.
Зеленски и Тръмп са обсъдили войната и възможностите за мир, според Киев това е бил "съдържателен разговор"
Путин и Тръмп са разговаряли по телефона, американски пратеници скоро ще са в Москва
Прехванатият в Ламанша петролен танкер от руския сенчест флот е плавал под камерунски флаг
Швейцарците отхвърлиха на референдум ограничаването на населението до 10 милиона
МВР удари "Калашниците": КПП-та в Ботунец, обиски и арести в цяла София (ОБЗОР)
Путин и Тръмп са разговаряли по телефона, американски пратеници скоро ще са в Москва
Сблъсъци и сълзотворен газ в Женева: Хиляди демонстранти против срещата на Г-7 (СНИМКИ)