НОВИНИ

Финалите на АТР - историята дотук

Борил Гочев
от Борил Гочев
11:25, 14.11.2024
Чете се за: 06:20 мин.
Спорт
Снимка:
Слушай новината

Финалният турнир на АТР в Торино навлиза в заключителната си фаза, а извън събитията на корта през тази седмица се появиха информации, че през 2026-а година надпреварата ще се премести в Милано. Засега тази новина остава непотвърдена, но пък това ни дава повод да се върнем назад във времето, за да проследим историята на заключителния за сезона турнир в мъжкия тенис, както и градовете, в които той се е провеждал. Любопитното е, че от самото си създаване надпреварата е считана за най-важното тенис състезание на закрито при мъжете, макар да има няколко редки случая, в която мачовете от нея да се провеждат на открито – в Мелбърн през 1973-а година, като тогава дори се играе на трева и в Хюстън през 2003-а и 2004-а година.

Мастърс Гран При

В първите години от създаването си турнирът носи името си Мастърс Гран При, като това продължава в периода 1970-1989 година. По онова време надпреварата е по-скоро с демонстративен характер и не носи точки за световната ранглиста, въпреки че в нея отново участват най-добрите в света. Друга сериозна прилика с настоящия формат е груповата фаза, която и тогава е била основна част от състезанието. Изключенията са в средата на 80-те години, когато за кратко турнира се провежда в схема на директни елиминации, а в него играят между 12 и 16 тенисисти. Сред отличителните характеристики на Мастърс Гран При е честата смяна на градовете домакини, като в първите си осем издания надпреварата се провежда в Токио, Париж, Барселона, Бостън, Мелбърн, Стокхолм, Хюстън и Ню Йорк, който между 1977-а и 1989-а година става основен дом на състезанието.

Световен шампионат на АТР

През 1990-а година организацията на турнира преминава в ръце на добре познатата ни Асоциация на тенис професионалистите (АТР), която го ребрандира като Световен шампионат на АТР. В допълнение надпреварата вече дава точки за световната ранглиста, а освен това има и ново място на провеждане. В продължение на десет години домакин на съревнованието е Германия, като първо мачовете се провеждат във Франкфурт до 1996-а година, след което надпреварата се премества в Хановер. Любопитното е, че през 90-те години на миналия век Световния шампионат на АТР има конкурент в лицето на Купата на Големия шлем, която се организира от Световната тенис федерация (ITF), а в нея участват 16-имата тенисисти с най-добрите показатели в мейджър надпреварите през съответния сезон.

Тенис Мастърс Къп

Разделението приключва през 2000-а година, когато АТР и ITF обединяват сили в създаването на Тенис Мастърс Къп. Форматът на турнира е добре познатия ни и до днес – осем тенисисти, разделени в две групи. Състезанието продължава и с честата смяна на домакинствата, като до 2002-а то се провежда в Лисабон (2000), Сидни (2001) и Шанхай (2002) . Ключовата промяна настъпва през 2003-а година, когато надпреварите на сингъл и на двойки започват да се провеждат успоредно на едно и също място, след като в периода 1986-2002 специалистите на двойки играят на различно място от колегите си на сингъл и винаги в различна седмица. Обединението идва в Хюстън, като това поставя началото на ерата, в която турнирът има утвърден домакин. През 2004-а година той отново се провежда в американския град, а между 2005-а и 2008-а най-добрите състезатели в края на сезона си дават среща в Шанхай.

Финален турнир на Световния тур на АТР

През 2009-а година състезанието отново е ребрандирано, а освен това за домакин е избрана зала „О2 Арена“ в Лондон. Въпреки че в началото договорът с британската столица е подписан само до 2013-а година, в крайна сметка споразумението бива удължено няколко пъти, така че надпреварата остава в Лондон до 2020-а година.

Финали на АТР

От 2017-а година датира и последната промяна в името на състезанието, което оттогава досега е познато като Финалите на АТР. Разбира се, не може да не отбележим, че през същата тази година идва и най-големият български успех в турнира, а именно триумфът на Григор Димитров, който го изкачи до рекордното за него 3-о място в световната ранглиста. През април 2019-а година пък става ясно, че от сезон 2021 Лондон ще бъде заменен като домакин на надпреварата от Торино. Така, през последните четири години дом на турнира е градът от северозападна Италия, който има договор до 2025-а година. Както вече споменах в началото на материала, очакванията са състезанието да остане на италианска земя и след това, като от 2026-а мачовете да се провеждат в Милано, който впрочем същата година, съвместно с Кортина д'Ампецо, ще бъде домакин и на 25-те Зимни олимпийски игри.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Росен Барчовски избра разширения състав за европейските квалификации
Росен Барчовски избра разширения състав за европейските квалификации
Зачестява тревожната практика на решения в противоречие с конституционната целесъобразност, каза Румен Радев
Зачестява тревожната практика на решения в противоречие с конституционната целесъобразност, каза Румен Радев