Имаше абсолютно нехайство по темата за пътищата, коментира министърът
"Темата за безопасността е разхвърляна в повече от 8 ведомства, а в безопасността се корени животът и здравето на всички хора. Много от нашите пътища са в окаяно състояние, но и много от водачите се държат като джигити. Въпреки че са наказвани многократно, по някакъв начин избягват тези наказания".
Това коментира пред БНТ министърът на транспорта Гроздан Караджов след като по-рано днес правителството обяви, че подготвя въвеждането на 37 мерки за справяне с войната по пътищата.
"Днешното заседание имаше точно тази задача - да преодолеем тези трудности между различните министерства и агенции и да намерим начин да работим коордиинрано. Затова са и тези 37 мерки", каза той.
Караджов обяви, че в бъдеще записите от общинските камери ще могат да служат като доказателство в съда и пред административните органи. МВР също ще има достъп до тях и ще може да действа по сигнали от граждани.
"Мерките ще се качат в интернет, могат да бъдат проследени от всички граждани и неправителствени организации. Предвижда се едновременно установяване, наказване и връчване на наказателно постановление на нарушителите на пътя. За училищните превози ще бъдат въведени устройства, които да не позволяват запалване на двигателя, ако не се установи, че водачът на автобуса е напълно трезвен".
По думите му при предишните правителства е липсвала политическа воля да се справят с проблемите по пътищата - определи го като "абсолютно нехайство".
"Над 2,5 млрд. лв. са изхарчени за текущ ремонт и поддръжка на пътища преди и след мен, направени са уж основни ремонти, но нито един от тези 36 проекта, освен Кресна, която аз оставих, не е направен. Това е престъпно нехайство, но в корена му е да имаш политическата воля да събереш различните институции, да съставиш план, да имаш строго определени институции и срокове, за да може утре, когато някой се издъни, вие, медиите, а и министър-председателят, да му потърсите отговорност".
Караджов припомни, че строежът на магистрала "Хемус" е спрян след разкритията за "парите в чували" през 2022 г., когато беше регионален министър в правителството на Кирил Петков:
"Порочна практика по инхаус, която обаче не беше незаконна. Когато аз казах, че нямам пари в специалната сметка за "Хемус" и че това убива хора, ми беше отговорено, че няма да се дават пари за фирмите крадци. Само че кой го интересува това нещо, когато загиват хора, когато с три години се забави пускането на "Хемус"?
Според Караджов шефът на АПИ инж. Йордан Вълчев трябва сам да вземе решението дали да понесе отговорност и да подаде оставка след трагедията със Сияна.