Какво се е случило на борда засега остава загадка
Самолет на индийските авиолинии с 242-ма души на борда се разби малко след излитане от град Ахмедабад.
Спасителите откриха един оцелял пътник, излязъл сам от отломките, но засега се предполага, че всички останали в самолета са загинали. Боингът е паднал върху общежитие за лекари.
Спасителите съобщиха, че са извадили 204 тела от руините, но не е ясно дали те са на пътници или на хора от общежитието. Освен индийски граждани в самолета са пътували британци, канадци и португалци.
Трагедия във въздуха и на земята - в индийския град Ахмедабад. Няколко секунди след излитането на самолета, контролната кула изгубила връзка с него. Чула се експлозия. На летището изпращащите станали свидетели как самолета, с който пътували техните близки, се разбил.
"Сестра ми се качи на самолета за Лондон. Но не успя да стигне в Лондон. Самолетът се разби".
Самолетът изпълнявал редовен полет от Ахмедабад за Лондон. Излетял в 13.38 ч. местно време. Набрал скорост, издигнал се и когато бил на височина 190 метра наземните служби изгубили връзка с него. Малко преди трагедията екипажът е подал сигнал за бедствие.
Нарендра Моди, премиер на Индия: "Случилото се в Ахмедабад ни потресе и натъжи. Това е ужасяваща трагедия, която не може да се опише с думи".
Самолетът паднал в жилищен квартал в Ахмедабад. Като по чудо от отломките е излязъл оцелял пътник. 40-годишният Вишваш Кумар Рамеш.
Той има наранявания, но в началото се придвижвал сам. В самолета седял на място 11А. До брат си, който все още не е открит.
На спасителите Рамеш разказал, че при излитането се чул силен шум, след което самолетът започнал да пада. Машината се разбила в общежитие за лекари и студенти по медицина.
"Синът ми отиде в общежитието за обяд. Самолетът се е разбил в сградата. Синът ми е оцелял, но има загинали".
От индийските авиолинии съобщиха, че пилотите са били опитни, с повече от 9000 летателни часа.
Метеоролозите потвърдиха, че по време на трагедията времето е било "стабилно". Какво се е случило на борда засега остава загадка.
Анита Мендирата, авиационен експерт: "Самолетни катастрофи при излитане не се случват често. Причините може да са много. Резервоарът е бил пълен. Вероятно на борда е имало 130 тона гориво и това е причинило мощната експлозия. Щетите са огромни".
При височина от 190 метра двата двигателя е трябвало да работят с максимална тяга. Но от кадрите се вижда, че самолетът не е успял да продължи да се издига. При обичайното ускорение носът е трябвало да бъде насочен нагоре. Но машината е летяла хоризонтално, след което е започнала да пада.
Възможно е да е имало повреда на двигателя. Но самолетът е проектиран така, че да може да лети и с един двигател. Все пак двата двигателя могат да изгубят тяга при сблъсък или засмукване на птици.
Това е първият случай на катастрофа на самолет Boeing 787 Dreamliner. Компаниите, които притежават този модел самолети, се надяват, че причината за катастрофата скоро ще бъде установена.