This is a modal window.
Доброволци помагат на инициативни граждани да осъществят идеите си за подобряване на градската среда. Всяко боядисване на пейка, реставриране на чешма или дори косене на трева в общински терен изисква сериозна документация и месеци ходене по институции, за да можете законно да ремонтирате нещо в града.
Доброволческа платформа служи точно за това - снимате, качвате в приложението и получавате необходимото съдействие.
Две години обаче отнема на момчетата от платформата Urbid да получат позволение за реставрацията на една чешма в Борисовата градина.
"Беше инициирана от гражданина Бойко Благоев. Началната му идея на момчето беше да направи чешмичката в памет на майка си", каза Димитър Вранчев от платформата Urbid.
Ако и вие искате да подобрите нещо в града си и нямате две години за обикаляне по институции те, просто го снимайте, локализирате и качете в платформата.
"Общината, съответно преценява, дали ще даде разрешение за съответната намеса и ние се свързваме с дизайнери и архитекти, които да дадат решения за въпросното място", казва Вранчев.
Средствата за подобренията идват от частни фирми или от хората предложили ремонта. Дори да искате да направите сериозна инвестиция в градска среда, никога не започвайте на своя глава и без официално позволение, защото ще бъдете глобени.
Цанко Донков също е доброволец, помага за по-добрия живот в квартала си. Вече е глобяван, че коси тревата пред район "Красно село" без позволение. Това лято заедно с приятели решават да окосят двора на училището, в което са учили, защото е обрасъл с бурени.
"Дойдох рано сутринта в кабинета на директора и казах, че искам да помогна. Направих го заедно с един приятел Веско Кръстев, който винаги се отзова", казва Донков.
Посланието и на Цанко, и на момчетата от Urbid е да бъдем отговорни към средата, в която живеем и да не сме активни само с критики в социалните мрежи.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube