ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Историческо: Хеликоптер на НАСА извърши първи полет на Марс

Чете се за: 03:05 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Поглед към Марс, където се случват исторически събития. Първият контролиран полет с двигател в атмосферата на друга планета вече е факт.

      В края на февруари на повърхността на Червената планета в кратера Джезеро се приземи марсоходът на НАСА "Пърсивиърънс", който е зает да изследва почвата и да търси следи от минал живот. Заедно с него на Марс пристигна и роторният дрон "Инджинюъти". Днес той се издигна над Марс на височина три метра за около 40 секунди, преди да кацне обратно на повърхността. Стартовата площадка беше на около 65 метра от ровъра "Пърсивиърънс". НАСА сравни успеха с историческия полет на братя Райт преди 117 години, положил началото на съвременната авиация.
      Заслужен триумф в Лабораторията за реактивно движение в Пасадина, Калифорния. Чрез сателит на Марс дронът изпрати снимка на собствената си сянка, която хвърля на повърхността.

      "Данните от висотомера потвърждават, че "Инджинюъти" е извършил първия си полет - първи на моторен апарат на друга планета".

      Ръководителката на проекта с радост скъса резервната си реч, приготвена за неблагоприятна развръзка. Парченце от обшивката на самолета на братя Райт е поставено под соларния панел на дрона.

      "Вече можем да кажем, че хора са издигнали роторен летателен апарат на друга планета", каза мениджърът на проекта "Инджинюъти" МиМи Онг.

      Атмосферата на Марс е с плътност едва 1 процент от земната и за издигане витлата на дрона трябва да се въртят с над 2 500 оборота в минута. Въпреки по-слабата гравитация, самият апарат трябва да е изключително лек - теглото му е само килограм и 800 грама.

      При температурата през нощта от минус 90 градуса по Целзий, захранването е само от слънчева енергия. Контролът на полета е автономен - при разстояние от 300 милиона километра, закъснението на сигнала прави управлението с джойстик немислимо. Предвидени са още полети с поглед към бъдещето.

      "Дава възможност за изследвания с хора на място. Хеликоптерът може да стигне там, където ровърът не може. Има много пещери, ровърът трябва да преодолява редица препятствия, които хеликоптерът избягва", обясни инженерът в НАСА Тарин Бейли.

      НАСА вече одобри мисия на хеликоптер на Титан - голямата луна на Сатурн. "Драгънфлай", както се нарича мисията, трябва да достиге Титан в средата на 30-те години на нашия век.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?