Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в началото на седмицата, че Европейският съюз иска Украйна да се присъедини към блока. Украинският президент Володимир Зеленски подписа официално заявление за членство в ЕС. Той поиска незабавно присъединяване по "специална процедура". Възможно ли това и кога Украйна реално може да влезе в европейското семейство?
Украинският президент потвърди пред Европейския парламент във вторник, че иска страната му да се присъедини към ЕС.
НАТО и ЕС ще продължат подкрепата си за Украйна
"Борим се за нашите права, за свободата и живота си. Борим се да оцелеем. Това е нашата голяма мотивация. Но ние се борим и за това да бъдем пълноправни членове на Европа", заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски.
Според Зеленски с Украйна в него Европейският съюз ще бъде по-силен, а без ЕС Украйна ще бъде сама.
Желанието на Украйна за членство беше подкрепено от много евродепутати. В отворено писмо и осем държави от ЕС - Чехия, Латвия, Литва, България, Естония, Полша, Словакия и Словения, призоваха за започване на преговори за присъединяване.
Договорите на ЕС обаче не предвиждат "специална процедура" в процеса на разширяване. Северна Македония и Албания чакат повече от 10 години, за да започнат преговорите за членство. Заради споровете между София и Скопие двете страни все още нямат конкретна временна рамка за това, а още по-малко за реално членство в Европейския съюз.
За да бъде приета Украйна по "специална процедура", тази процедура първо трябва да бъде създадена и одобрена от всички 27 държави членки. Подобни промени в договорите биха отнели години.
"Членството на Украйна в ЕС е за по-късно, това е въпрос на години. Сега трябва да предоставим спешни отговори, които засягат следващите часове, а не следващите години. Важни са следващите часове", допълни Жозеп Борел, върховен представител по въпросите на сигурността и външните работи.
Украйна няма друг избор освен да премине по същия път, по който преминават държавите от Западните Балкани. Придобиване на статут на кандидат-член изисква единодушна подкрепа от всички страни от ЕС. В
момента между Киев и Брюксел има споразумение за асоцииране и свободна търговия, което се смята за предшестващата стъпка преди получаване на статут на кандидат.
Докато чака да получи статут на кандидат, Украйна може да бъде свързана по-тясно с живота на европейските институции. Шарл Мишел вече обеща Зеленски да участва редовно в срещи на върха на евролидерите. Подкрепата за реално членство в ЕС за Украйна засега обаче е по-скоро символична.