По-добри или по-лоши са резултатите от работата на МВР през миналата година и от началото на тази до момента? Този въпрос излезе на дневен ред след като министърът на вътрешните работи поиска оставката на главния секретар, а президентът Румен Радев и Петър Тодоров отговориха, че показателни за работата му са докладите за работата на МВР.
Доклад 1: С какви мотиви вътрешният министър поиска оставката на Петър Тодоров
На 25 август на страницата на пресцентъра на МВР е публикуван Доклад за проект на решение на МС за предложението до президента за издаване на указ за прекратяване на правомощията на главния секретар. В него е записано, че Петър Тодоров е отговорен за липсата на организация и контрол върху дейности в МВР, което е в пряка връзка с настъпилата смърт на шестима полицейски служители при изпълнение на служебните им задължения. Посочени са и примери:
В доклада е записано още, че в резултат на неосъществен контрол и адекватни действия от страна на главния секретар, в рамките на периода от 2021 г. до 31.05.2023 г. се наблюдава значително увеличение на извършените престъпления против личността (умишлени и непредумишлени убийства, с особена жестокост) в столицата и страната, извършени по време на битови скандали и/или в резултат на осъществено домашно насилие над жени.
В доклада са посочени още примери, включително с мистериозното завръщане в България на издирвания Aнгел Христов, популярен като брат Галев, което според вътрешния министър е в резултат от “неосъществен контрол от страна на главния секретар по отношение на пропускателния режим през ГКПП на страната, издирвателната и охранителна дейност, осъществявана от органите на МВР”.
Посочен е и случаят с убийството на Димитър Малинов от Цалапица, при който според вътрешния министър е допуснато бездействие.
“Вследствие на това бездействие е допуснато извършителят на убийството да напусне страната. Случаят придоби широк обществен отзвук, изпълнен с нагнетяване на омраза и недоверие към системата на МВР и държавата като цяло", пише в доклада.
В заключение се добавя, че главният секретар е длъжен да организира и контролира основните дейности на МВР, като отговаря за изпълнението им.
“Липсата на качествен контрол от страна на главния секретар на МВР има пряко отражение върху борбата с престъпността, опазването на обществения ред и сигурност в страната и опазването на живота и здравето на гражданите и служителите на МВР. Горепосочените случаи показват, че са налице сериозни пропуски в дейността на главния секретар на МВР, което е основание за прекратяване на правомощията му”, е написано още в доклада.
Лоши резултати или чистка?
В края на миналата седмица в съобщение от пресцентъра на президентството бяха коментирани мотивите към предложението за отстраняването на Тодоров от поста. Те бяха определени като политически и като продължение на пълномащабна чистка в институцията. От администрацията на президента заявиха, че посочените аргументи за липсата на организация и контрол върху дейностите на МВР са в остро противоречие с докладите за дейността на МВР за 2022 година и първото полугодие на 2023.
“Българските граждани могат да изискат и да се запознаят с Докладите за дейността на МВР за 2022 г. и първото полугодие на 2023 г., в които професионалната дейност на институцията е оценена на базата на конкретни данни и статистически показатели. Така те ще могат сами да преценят каква е истинската причина за искането за отстраняване на главния секретар на МВР", се казва още в съобщението.
Радев: Мотивите за поисканата оставка на Петър Тодоров са изцяло политически
Самият Петър Тодоров също заяви днес, че професионалната оценка за свършеното от него и колегите му са именно тези доклади.
Доклад 2: Какво казва отчетът на МВР за 2022 година?
Трудно е да се даде отговор на този въпрос. Докладът е качен на интернет страницата на ведомството. В него обаче няма цялостен анализ на посочените в него данни, от който да бъде направен извод дали се увеличават или намаляват престъпленията и съответно разкриваемостта им. Липсват и обобщение на данните и изводи на министерството.
Главният секретар на МВР Петър Тодоров подаде оставка
Доклад 3: Какво казва отчетът на МВР за 2023 година?
Относно данните за 2023 година, на 18 август на страницата на пресцентъра на МВР е публикувано съобщение, според което от началото на годината са регистрирани по-малко престъпления спрямо същия период на 2022 г. В съобщението се цитира вътрешният министър:
“Категорично не може да говорим за усложнена криминогенна обстановка, сочи анализът на данните в МВР на база сравнение с предходни години, заяви министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.”
Посочени са и конкретни данни - 4% по-малко престъпления спрямо същия период на 2022 г. Отчита се, че от 41 регистрирани умишлени убийства, са разкрити 40. Отбелязва се, че има с 10% по-малко кражби и с 8 на сто по-малко посегателства спрямо МПС.
Вътрешният министър е внесъл предложение за прекратяване на правомощията на главния секретар на МВР
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube