Изборите в САЩ се следят с може би дори по-голям интерес от Европа дори и от тези на изслушванията на еврокомисарите в Европейския парламент. ЕС и НАТО този път изглеждат по-добре подготвени за евентуално връщане на Доланд Тръмп в Белия дом, отколкото по време на първия му мандат.
В търговски план отношенията между ЕС и САЩ по време на първия мандат на Тръмп се обтегнаха сериозно през 2018 година, когато той въведе мита върху вноса на стомана и алуминий от ЕС. ЕС въведе ответни мита върху редица американски стоки и така се стигна до търговска война. В момента има споразумение между Брюксел и Вашингтон за временна пауза върху митата, но това може да се промени при връщането на Тръмп.
Но не само заради Доналд Тръмп търговските и икономически отношения между ЕС и САЩ са обтегнати. Администрацията на Джо Байдън въведе преди две години закона за намаляване на инфлацията, който според Брюксел ограничава достъпа на европейски фирми до Америка и може да наруши конкуренцията.
По отношение на НАТО - по време на предишния си мандат Тръмп заплашваше, че САЩ ще напуснат Алианса, но европейските държави не започнат да отделят повече средства да обрана. Според новоизбрания генерален секретар на НАТО именно заплахите на Тръмп, а след това и войната в Украйна, са довели до това, че в момента по-голяма част от съюзниците отбеляза минималните 2% от БВП за отбрана, а голяма част и много повече. Но със сигурност връщането на Тръмп в Белия дом ще се отрази сериозно на НАТО и политиката на Алианса. Тръмп не е убеден, че САЩ наистина трябва да помагат на всеки съюзник, който е нападнат, който гласи известният член 5 от Договора за НАТО.
Втори мандат на Тръмп в Белия дом ще се повлияе най-сериозно на подкрепата на страната му за Украйна. Тръмп не е привърженик на постоянната военна и финансова помощ за Киев и смята, че може да спре войната.
Според унгарския премиер Виктор Орбан - най-отявленият привърженик на Доналд Тръмп сред европейските лидери - при победа на републиканския кандидат Европа също ще бъде принудена да преразгледа подкрепата си за Украйна, защото няма да може да понесе тежестта на войната сама. Орбан, както и Тръмп, е противник на военната помощ за Киев.
Вижте повече в прякото включване на Десислава Апостолова