Подкрепата ни държеше през всички 14 месеца там, допълни старши помощник-капитанът Данаил Веселинов
Двамата български моряци, които се върнаха успешно в България след 430 дни в плен на хутите, емоционално благодариха на семействата си, на българския народ и институциите.
След повече от година в плен на йеменските хути от групировката "Ансар Аллах" капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов бяха освободени и пристигнаха на родна земя.
"Благодаря на моето семейство, на цяла България, че чакаха и се надяваха да си дойдем" - това бяха първите думи пред българските журналисти на капитан Любомир Чанев.
"Никога не сме губили надежда. С нас се държаха нормално, осигуряваха ни основните неща, които са необходими за преживяване, не са ни докосвали физически, не е имало психически тормоз. Хората нямаха за цел да ни наранят, след като ни хванаха, планът е бил корабът да бъде превзет", сподели капитан Любомир Чанев.
По думите му са направени всички необходими действия екипажът да бъде спасен, да бъде жив и здрав и да не бъде наранен.
"Ние сме търговски кораб - нито сме войници, нито имаме оръжие на борда", заяви капитан Любомир Чанев.
"Благодаря на жена ми и дъщеря ми, подкрепата ни държеше през всички 14 месеца там. Благодарим и на българското правителство, че беше активно в преговорите за нашето освобождаване. Благодаря на капитана, че не предприе рисковани действия и не ни вкара в ситуация, която да застраши живота ни. Минути след като превзеха кораба започнаха да ни развързват и да ни дават вода и да ни уверяват, че нищо с нас няма да се случи. Но неизвестността, липсата на семействата, беше най-тежкото. Какво може да е чувството, когато си в първия час от съня си и се събудиш от изстрели и викове на непознат език. Не поемаш рискове и чакаш да видиш какво ще стане, молиш се", допълни старши помощник-капитанът Данаил Веселинов.
Снимки: Десислава Кулелиева, БНТ
И двамата моряци увериха, че похитителите са се държали добре с тях и не са ги наранили.
С правителствения ни самолет се прибра и румънски гражданин, също част от екипажа на кораба.