ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Каптагонът - "кокаинът на бедните": Разкрития за тайните лаборатории край Дамаск

Чете се за: 03:55 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Смяната на властта в Сирия разкри без съмнение, че кланът Асад е контролирал наркоиндустрията в страната и е печелил милиарди от нея. Откритите тайни лаборатории край Дамаск надхвърлят и най-смелите предположения за индустриалните мащаби, в които се произвеждал каптагон - "кокаинът на бедните". Дали сега ще секне трафикът на забраненото хапче към държавите от Близкия изток и Северна Африка?

      Това е само една от сградите край Дамаск, превърнати във фабрики за производство на каптагон през последните години. Бунтовниците непрекъснато откриват нови складове и лаборатории за производство и транспортиране на хапчетата в зоните, които доскоро бяха под контрола на силите на Асад.

      "Това са наркотици. Миналата нощ унищожихме хапчетата и това е прахът от тях", посочва мъж.

      Основна съставка на каптагона е псевдоефедрин, използван често в лекарства срещу простуда и грип.

      "По принцип в основата си, това са лекарства, но тук те се обработват с други вещества и правят наркотици от тях. Ето тук те се смесват с други субстанции. И вече се получава наркотик. Той се насочва към преси, които го оформят във вид на хапчета", обяснява мъжът.

      През 60-те години на миналия век в Германия каптагонът бил лекарство срещу депресия и умствени разстройства. По-късно той е забранен в повечето страни. През 90-те български престъпни групи изнасят производството му в долината Бекаа в Ливан, известна като крепост на Хизбула. След началото на войната в Сирия, когато режимът на Асад си възвръща контрола над много райони, производството на наркотика се превръща в индустрия.

      "Изнасят хапчетата по света и това е много печеливш бизнес. Това място принадлежи на Ясим Асад, братовчед на Башар Асад", обяснява мъжът.

      По-голямата част от производството и разпространението на каптагон се контролира от елитната Четвърта бронетанкова дивизия на Сирия, командвана от Махер Асад, брат на президента. Мрежата за износ не признава граници и залива страните от Близкия изток.

      Хапчетата се пакетират и крият във всевъзможни стоки и продукти. В пустинята трафикантите дори използват катапулти и дронове, за да прехвърлят наркотика през граничните стени. Пазарът в страните от Залива е гарантиран: каптагонът е търсен от шофьори, които работят късно през нощта, бойци от групировките, които се нуждаят от кураж, студенти, които учат за изпити и бизнесмени, които работят много или искат да се забавляват дълго.

      По време на войната каптагонът превърна Сирия в "наркодържава", която държи 80 на сто от световното производство. Приходите от трафика носят милиарди долари за репресивния апарат на фамилията Асад. Новата власт в Дамаск обещава да ликвидира производството и износа на наркотика. Амбиция, която ще се сблъска с твърде много интереси, особено в областите, където трафикът на каптагон, години наред, е бил основен източник на доходи.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?