КНСБ предлага промени в данъчната система в България, които да гарантират повече разполагаеми средства за хората с ниски и средни доходи и да повишат тяхната реална покупателна способност.
Предлаганите промени са въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата за страната, както и 15% данък върху доходите на физическите и юридическите лица. Също така и намаляване на общата ставка на ДДС на 15%.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров подчерта, че конфедерацията не предлага повишаване на данъците, а тяхното справедливо преразпределение. По данни на синдиката 5% от българите притежават 23 млрд. лв. Освен промените, КНСБ предлага и въвеждането на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата.
Пламен Димитров, КНСБ: Данъците трябва да бъдат достатъчно ниски, добре вложени като система, достатъчно прости, за да бъдат хората и фирмите мотивирани да ги плащат, а не да ги избягват. Нашите изследвания ясно показват, че на първо доминиращо място като причини за напрежението са липсата на справедливост в главите на масовото съзнание на българските граждани, работещи предимно. Една от причините според нас е и данъчната система.
Менда Стоянова, председател на Комисията по бюджет и финанси в НС: Това, което предлагате, аз си задавам въпроса - ще допринесе ли наистина за по-голяма справедливост. Тези 5% богати хора ще понесат ли по-голяма тежест, така както вие искате, за да се достигне тази справедливост с това, което предлагате. Струва ми се, че няма да се постигне такава справедливост, защото включително с намаляването на ДДС аз съм убедена, че цените, за които вие се надявате да се намалят и да увеличат потреблението и да дадат допълнителен разполагаем доход на потребителите, няма да се намалят в този размер от 5%.