Европейската агенция по лекарствата започна оценка на руската ваксина срещу COVID-19 "Спутник V". Ваксината е разработена от Руския национален изследователски център по епидемология и микробиология, но искането за оценка беше подадено от името на германско фармацевтично дружество.
Европейската агенция по лекарства в Амстердам първо ще направи оценка дали ваксината може да получи разрешение за употреба в целия ЕС. Все още не е ясно кога ще стане това. След това създателите на ваксината може да поискат и разрешение за достъп до целия европейски пазар. До сега такова не е поискано. Европейската комисия засега е предпазлива по отношение на руската ваксина.
Говорителят на ЕК Стефан де Керсмакер заяви: "Засега не се водят разговори за включването на ваксината "Спутник" в портфолиото с ваксини на Еврокомисията. Бих искал да подчертая обаче, че нашата ваксинационна стратегия е създадена съвместно от Комисията и държавите-членки, така че държавите могат във всеки един момент да решат да добавят и нова ваксина към нашето портфолио".
Държави от ЕС като Унгария и Слования вече решиха самостоятелно да използват руската ваксина. Други като Германия и Испания проявяват интерес, а според Кремъл Русия и Австрия договарят и съвместно производство на "Спутник".
Според изпълнителния директор на фонда, който се занимава с разпространението Спутник, 42 държави по света с население над един милиард души вече са одобрили и използват ваксината. Руснаците обещават, че след юни ще могат да осигурят 50 милиона ваксини за европейските държави.
Съхранението на "Спутник" става при температура от 2 до 8 градуса, което според руските производители спестява допълнителни инвестиции в специални хладилни съображения. Цената на една доза е по-малко от 10 долара.