Търговската война между Съединените американски щати и останалия свят вече има своето негативно проявление. Международните пазари се оцветиха в червено, веднага след като Доналд Тръмп обяви новата порция мита. Според българските анализатори губещ ще бъде американския потребител, а самият Тръмп най-вероятно използва ограниченията като разменна монета в бъдещи преговори. Кои пазари ще бъдат най-засегнати и как ще реагират?
Понижения на финансовите пазари, невиждани от пандемията насам, след като митата на Тръмп се оказаха по-тежки от пазарните очаквания.
Здравко Пиринлиев - инвестиционен анализатор:
"Доста анализатори казват, че има кръв на пазарите, бих се съгласил до голяма степен с твърдението."Даниел Дончев - изп. директор на компания, мениджър на активи:
"Изявленията и очакванията са, че този път митата ще останат малко повече във времето. Тази ситуация е съвсем възможно да промени парнтьорства и да създаде нови такива - например останалият свят може да започне да търгува по-интензивно помежду си, за ралика от търговията с Щатите, основният губещ ще бъде САЩ."
Тази дългосрочност притеснява инвеститорите по света. Сътресенията почти не оставиха незасегнати активи, включително и суровините. Държавните облигации се повишиха, считани за актив убежище.
"Комунални услуги, стоки от първа необходимост, здравеопазване - останаха сравнително устойчиви, но като цяло сътресенията са значителни по всички класове активи", коментира Даниел Дончев.
Потреблението в Америка има потенциал да се забави, а това да доведе и до понижен икономически растеж в САЩ. Преструктуриране на международните икономически отношения и засилено търговско сътрудничество между Европа и Азия е възможно на този фон, казват експерти.
"Тертипът, с който Тръмп комуникира с инвестиционния свят, с цялата глобална политическа сцена, е агресивен. Той тръгва отдалеч, след което прави отстъпки", заяви Здравко Пиринлиев - инвестиционен анализатор.
Очакванията са Федералния резерв да понижи лихвените нива, за да стимулира икономическата активност. Подобна политика може да видима и от Европейската централна банка.
По темата работиха: Цветелина Катанска и Светозар Костадинов