11 май 2013 г. - ден за размисъл преди насрочените за 12 май предсрочни парламентарни избори. Около обяд новинарските емисии на тогавашната частна ТВ7 започват да излъчват на живо от печатница "Мултипринт" в Костинброд.
Екипът на медията, предвождан от Николай Бареков, твърди, че в печатницата са отпечатани над 400 000 бюлетини повече за гласуване на следващия ден. На журналистическите разкрития реагира Мая Манолова, която подава сигнал за "аферата" в ДАНС.
Служители на Агенцията и прокурори, предвождани от тогавашния зам. градски прокурор Роман Василев, влизат в печатницата и след обиски на помещенията обявяват пред медиите, че са открили 400 000 бюлетини повече от заявените за печат и с тях се подготвя манипулация на вота.
Началото на разследването е шумно, бюлетините са иззети и дори няколко дни по-късно прокуратурата ги показа на медиите. Обвинения за "аферата" тогава бяха повдигнати на Росен Желязков, по това време главен секретар на служебния кабинет. Според прокуратурата Желязков не е упражнил контрол върху печатницата, спечелила обществената поръчка за печат на голяма част от изборните книжа.
Впоследствие тезата на прокуратурата е отхвърлена от Софийския градски съд по всички точки. Съдът приема за доказано, че намерените бюлетини не могат да бъдат използвани за изборна измама. Росен Желязков е напълно оправдан.
Прокуратурата не обжалва решението на съда. Така съдът потвърждава тезата на печатницата от деня преди вота, че намерените бюлетини са брак по време на печата, а не предвидени за гласуване.
От "Мултипринт " тогава обясняват голямата бройка с това, че има бюлетини, които са брак от самия печат, както и други, които са брак от рязането, заради нестандартния формат. В резултат на "аферата" депутатите приемат поредните промени в Изборния кодекс, които казват, че бюлетините се печатат само в печатницата на БНБ.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok