НОВИНИ

Край на водния режим в Плевен и Ловеч

Въпреки това, положението остава критично заради проблемите, трупани години наред

Светозар Костадинов
от Светозар Костадинов , Репортер: Павел Петров
19:27, 02.12.2024
Чете се за: 04:20 мин.
У нас
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

Край на водния режим в Плевен и Ловеч. Въпреки това положението остава критично заради проблемите, трупани години наред. Сред тях са огромните загуби на вода - над 70%, остарялата водопреносна мрежа, както и липсата на язовир.

Проблемите с водата в Плевен са временно решени и в чешмите отново потече вода.

"Нямаме подменена ВиК мрежа и загубите в града са на 70%. Това доведе до преработване на проектите, които сме подали към МРРБ. Улиците, които са включени като споразумение с МРРБ, всички предвиждат подмяна на ВиК мрежата", обясни д-р Валентин Христов, кмет на Плевен.

Местната власт ще действа за дългосрочно решение на проблема. Първите стъпки обаче са да се идентифицират точките в мрежата с най-големи загуби с помощта на опита на столичното ВиК. Предстои и подмяна на водопреносната мрежа. А голямата цел е изграждане на яз. "Черни Осъм".

"Безалтернативно е изграждането на язовир, в същото време да не се подмени на определени места, част от водопроводната мрежа където са най-големи загубите, защото ще се стигне до състоянието на Кочериново. Търсенето на допълнителни алтернативни водоизточниците не е решение на проблема, тъй като тези водоизточници, няма как да доставят вода по старата инфраструктура", каза министърът на околната среда и водите Петър Димитров.

"Само един язовир - „Черни Осъм“ , ще реши водоснабдяването за Плевен, Ловеч и Троян, но то е дългосрочно, то ще стане в близките 10 години. Затова краткосрочните мерки са насочени към подмяна на водопроводната мрежа, с цел да се намалят загубите. Когато се изгради един такъв водоем той ще може да акумулира вода за дълъг период от време, а не както са сега нашите водоизточници на плитък хоризонт, тоест ние зависим от природата", заяви Геновева Трифонова от ВиК – Плевен

Жителите на Плевен са наясно, че проблемът сега е решен за кратко. Търсят финансиране, включително и по оперативни програми, с което да изградят 200 км водопреносна мрежа.

"Отделени са 120 млн. като само 30 млн. идват в Плевен и няма да бъдат всички използвани за подмяна на ВиК мрежата - търсим финансиране от различни места", каза кметът на Плевен Валентин Христов.

Плевенчани са на режим и при пролетното пълноводие, посочва екоминистърът. Причината е, че Плевен и Ловеч нямат пречиствателна станция, а така дори и да има вода, тя се замътва и става неизползваема. Димитров очерта негативната картина, ако не се предприемат мерки за намаляване на загубите във водопреносната мрежа, не само в Плевен.

"Относно питейно-битовото снабдяване бих могъл да кажа, че основният проблем за недостига на питейни води -това са крещящите загуби. В Плевен над 70% - за сравнение, това представлява около 20 куб. м. на километър линеен на ден. Сами си представяте една водопроводна мрежа от 200 км., за какви загуби става въпрос. Тези загуби в Плевен са 71%, но те ще се увеличават. В Перник преди 5 години беше строг режимът на вода. За 5 години тези загуби са се качили с 9%. Там не са предприети действия. Плевен, ако не се вземат мерки, го чака същото", каза Петър Димитров.

По програма на МРРБ са 2024-2026 г. са предвидени над 7 млрд. лв. за общински проекти, които могат да се насочат и за подмяна на водопроводната инфраструктура.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Борислав Михайлов: БФС е сред най-успешните европейски федерации
Борислав Михайлов: БФС е сред най-успешните европейски федерации
ESPN: Серхио Перес напуска Ред Бул в края на сезона
ESPN: Серхио Перес напуска Ред Бул в края на сезона