Литва, Германия, Канада и Доминиканската република спечелиха групите си на световното първенство по баскетбол

Национален отбор по баскетбол за мъже на Литва
11:41, 30.08.2023
Чете се за: 06:10 мин.

Отборите на Германия, Литва, Канада и Доминиканската република спечелиха групите си от първата фаза на световното първенство по баскетбол за мъже в Япония, Индонезия и Филипините.

Те продължават във втората групова фаза (топ 16) на шампионата, заедно с класиралите се на второ място състави – Австралия, Черна гора, Латвия и Италия. Там съставите ще бъдат разпределени в четири групи по четири, а резултатите от първия етап се зачитат.

Завършилите на трета и четвърта позиция в групите си от първата фаза ще играят за разпределение на местата от 17-о до 32-о, където също ще бъдат разпределени в нови четири групи.

Германия надделя над Финландия със 101:75 (19:22, 28:17, 29:16, 25:20) в последния си мач от група Е в Окинава (Япония) и с пълен актив от три успеха оглави класирането, докато Финландия завърши четвърти, последен с три загуби. Германският състав овладя мача в началото на втората част, поведе с 47:39, а през второто полувреме дръпна с 29 точки. Сред реферите на двубоя бе и българският съдия Мартин Хорозов.

Денис Шрьодер и Айзък Бонга реализираха по 15 точки за успеха, като Шрьодер добави 2 борби и 4 асистенции, а Бонга – 3 борби. За Финландия Оливие Нкамхуа завърши с 14 точки, 4 борби и 3 асистенции.

В спора за второто място в групата и класиране за топ 16 Австралия разочарова един от съдомакините Япония след успех със 109:89 (25:17, 32:18, 30:35, 22:19) и завърши втори с актив 2-1, докато японците останаха трети в подреждането с една победа от три мача. Джош Гиди поведе съотборниците си от австралийския тим с 26 точки, 5 борби и 11 асистенции, а за Япония Джошуа Хоукинсън се отчете с 33 точки и 7 борби.

Във втория етап на първенството Германия и Австралия очакват първите два тима от група F.

Италия се наложи над друг от съдомакините Филипините с 90:83 (20:23, 28:16, 25:21, 17:23) в третия си двубой от група А в Кесон (Филипините) и с актив от две победи и една загуба продължи напред като втори в подреждането, а домакините завършиха с три поражения. Симоне Фонтекио допринесе с 18 точки и 6 борби за победата. Джордан Кларксън отбеляза 23 точки, 7 борби и 6 асистенции за състава на Филипините.

Отборът на Ангола отстъпи пред Доминиканската република с 67:75 (11:20, 21:17, 18:12, 17:26) и така отвори пътя на съперника към лидерската позиция с три успеха, нареждайки се трети с актив 1-2. Андрес Фелис бе най-резултатен за победителите със 17 точки, 6 борби и 3 асистенции.

Доминиканската република и Италия ще играят срещу първите два състава от група В в следващата фаза.

Тимът на Литва надигра Черна гора с 91:71 (26:27, 22:13, 18:10, 25:21) в третия кръг от група D в Манила (Филипините) и приключи без поражение първия етап, начело в класирането, докато черногорците записаха първа загуба (2-1). И двата отбора вече си бяха осигурили продължаване напред.

Рокас Йокубайтис се отличи с 19 точки, 5 борби и 6 асистенции за литовците, които контролираха двубоя след почивката, а за Черна гора Никола Вучевич реализира 19 точки и 4 борби.

В другата среща от групата Египет победи Мексико с 100:72 (30:16, 29:19, 18:21, 23:16) за първи успех на шампионата и първи на Световно първенство от 1994 година насам и се нареди трети в подреждането. Мексиканците останаха четвърти с три загуби. С 22 точки, 6 борби и 10 асистенции за Египет се отличи Ехаб Амин.

Литва и Черна гора ще срещнат първите два отбора от група С във втората фаза на шампионата.

Канада пречупи Латвия със 101:75 (13:23, 30:19, 24:15, 34:18) в дербито на група Н в Джакарта (Индонезия), като двата тима също вече бяха сигурни за втората групова фаза. За състава на Канада успехът бе трети пореден и те оглавиха класирането, а Латвия зае втората позиция с две победи и една загуба.

Канадците овладяха инициативата в срещата през второто полувреме, а най-резултатен бе Шай Гилджъс-Алекзандър с 27 точки, 6 борби и 6 асистенции.

Бронзовият медалист от последното световно първенство Франция се справи с Ливан с 85:79 (19:20, 19:17, 20:22, 27:20) в мач от същата група и с актив 1-2 финишира първата фаза на трето място, докато Ливан допусна трето поражение.

Двубоят бе доста оспорван, като разликата не надвиши 10 точки, но французите натиснаха съперника в края и стигнаха до успеха, въпреки разочарованието си от елиминирането от битката за медалите. Гершон Ябуселе се отличи с 18 точки и 3 борби за „петлите“.

Еван Фурние се превърна във водещия реализатор на световни първенства за Франция със 17 точки срещу Ливан и общо 285 на сметката си.

Канада и Латвия очакват за противници във втория етап първите два тима от група G.