Шок и разруха в Бейрут след експлозиите. Цяла нощ спасителни екипи се опитваха да открият затрупани хора под руините. Местните власти не изключват броят на загиналите да расте.
Взривовете са станали в района на пристанището, но пораженията са в целия град.
Първоначалната реакция на хората е, че започва война, но истината е друга. Според власти, са избухнали цистерни с над 2700 тона амониев нитрат, държани на склад в продължение на шест години, без необходимите мерки за безопасност.
Марван Абуд, губернатор на Бейрут: "Експлозията, разрушила половината Бейрут, беше като атомна бомба. Това е огромно нещастие, каквото не се е случвало дори в разгара на гражданската война".
Градът не помни и така препълнени болници - както с ранени, така и с търсещи близките си.
В близост до мястото на експлозиите се намира българското посолство. Няма пострадали българи, нанесени са минимални щети на сградата, съобщи за БНТ посланикът ни в Ливан Боян Белев.
Боян Белев, посланик на България в Ливан: Служителите на посолството и техните семейства са добре. В контакт сме с българската общност в Ливан. Засега нямаме информация български граждани или член на семейството на български гражданин, който да е пострадал при взрива.
Инцидент по невнимание, който е бил въпрос на време, включително и заради ролята на шиитско движение Хизбула в Ливан и региона - така коментира случилото се Мохамед Халаф.
Мохамед Халаф: Цялата тази власт от 30 години е корумпирана. Държавата е отвличана от Хизбулла. Хизбула има складове на оръжия навсякъде. Неслучайно преди шест месеца когато правителството на Ливан отправи молба за пет милиарда долара заем, МВФ постави няколко въпроса и условия. Първото - правителството да упражнява контрола върху всички пристанища".
Днес е ден на национален траур. Бейрут е обявен зона на бедствие, а за две седмици ще бъде в сила извънредно положение.
Франция беше сред първите, които предложиха помощ. Британското правителство обяви, че обмисля каква техническа и финансова помощ да окаже на ливанските власти. Американският президент Доналд Тръмп снощи нарече експлозията "атака" като се позова на данни от "американски генерали", въпреки че властите в Бейрут не говорят за подобна версия, а единствено за взрив по неустановена причина. Израел, който няма дипломатически отношения с Ливан, специално обяви, че става дума за експлозия, а неназован източник съобщи, че Израел няма нищо общо със случая. Израелското правителство предложи медицинска и хуманитарна помощ на Ливан. Иран изрази готовност да изпрати медицински екипи в Бейрут.