ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Над 200 млн. лв. за индустриални паркове ще могат да усвоят инвеститори у нас от април

Чете се за: 03:45 мин.
Икономика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Над 200 млн. лв. за изграждане на индустриални паркове у нас ще бъдат на разположение на инвеститорите от следващия месец. Средствата са по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщиха от Министерството на иновациите.

      Икономическа зона "Тракия" е един от най-големите индустриални хъбове в България, където наши и международни компании реализират проекти за над 1 млрд. евро. Мениджмънтът на зоната вече е готов с конкретни проекти, с които ще кандидатства за финансиране.

      "Проектът, с който ние искаме да кандидатстваме - това е територията, която ние наричаме "Технологичен парк Пловдив". За него имаме разработени идейни проекти за електросистемата. Имаме от предишния стратегически инвеститор как да се съедини зоната с жп транспорт, и имаме първите процедури с АПИ за довеждаща инфраструктура и директна връзка с магистралата", разказва инж. Пламен Панчев, изпълнителен директор на "Тракия икономическа зона".

      Според икономисти трябва да се прекрати с практиката да се изливат огромни суми за мега проекти, което невинаги води до истинска добавена стойност.

      "Колкото е по-отворена тази програма, ми се струва, че толкова по-полезно ще бъде. Тъй като невинаги имаме нужда от 100 млн., за да градим изцяло нов парк. Понякога са нужни 1 - 2 млн., за да се изгради някаква довеждаща инфраструктура, дори във вече съществуващи и работещи паркове", смята икономистът Петър Ганев.

      "Видяхме доста спорове през последните 2 години - различни визии как да се инвестира в индустриалните паркове и едно лъкатушене да се излеят парите в 2, 3 или 4 парка, избирани на централно ниво. И между това да има една отворена врата, и максимално много паркове технологични, големи, такива, които дори не са по новия закон, някакви индустриални терени, да могат да кандидатстват", допълва Петър Ганев.

      Един от основните критерии в оценката на проектите е да се докаже заявен инвеститорски интерес, брой на инвеститорите, които ще бъдат привлечени в парка и колко нови работни места ще бъдат разкрити по проектите. Според бизнеса най-важното е парите да не потънат в екзотични и никому ненужни проекти.

      "За нас най-важното нещо е да се оценява привличането на инвеститори. Да не отидат парите в територии, които не са привлекателни, в които няма цялостна концепция за развитие, тъй като това, което ние научихме и най-големият опит, който имаме, това е една индустриална зона, един парк, това е един дългосрочен проект. Една съвкупност от професионално образование и развитие, от увеличаване производителността на труда", казва инж. Пламен Панчев - изпълнителен директор на "Тракия икономическа зона".

      Очаква се програмата да стартира през април като кандидатстването ще става изцяло по електронен път. Максималното финансиране може да достигне 40 млн. лева.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?